List arystokratki uratowanej z „Titanica” sprzedany za ok. 12 tys. dol.

List arystokratki uratowanej z „Titanica” sprzedany za ok. 12 tys. dol.

List napisany przez angielską arystokratkę lady Duff-Gordon, która jako jedna z nielicznych została uratowana z katastrofy „Titanica” w 1912 roku, został w piątek sprzedany na aukcji za 11875 dolarów, dwa razy więcej niż cena wywoławcza.

Dwustronicowy list, napisany niedługo po katastrofie statku, został wystawiony na aukcję w Bostonie przez dom aukcyjny RRAuction. Nie podano, kto jest jego nabywcą.

W liście adresowanym do przyjaciela 48-letnia wówczas lady Duff-Gordon, będąca słynną projektantką mody, skarżyła się na nagonkę medialną po powrocie do kraju po katastrofie „Titanica”, zarzuty, że „podczas akcji ratunkowej nie zrobiliśmy tego, co powinniśmy zrobić”.

Lucy Duff-Gordon i jej mąż sir Cosmo Duff-Gordon, pasażerowie pierwszej klasy, wsiedli do łodzi ratunkowej nr 1, w której łącznie znajdowało się 12 osób, w tym siedmiu członków załogi; tymczasem łódź mogła pomieścić 40 osób.

Para została oskarżona, że zapłaciła załodze, aby nie zabierała do łodzi więcej rozbitków i jak najszybciej oddaliła się z miejsca katastrofy. W czasie śledztwa zarzuty te się nie potwierdziły.

„Titanic” w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas dziewiczego rejsu na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork, zderzył się z górą lodową i zatonął.

Spośród ponad 2200 pasażerów w katastrofie zginęło 1500 osób. (PAP)

fot.CJ Gunther/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*