Kraków. Miodobranie w pasiece koło Ekospalarni

Kraków. Miodobranie w pasiece koło Ekospalarni

Miód lipowy zbierali w czwartek pszczelarze w pasiece usytuowanej koło krakowskiej Ekospalarni. W pięciu ulach mieszka tam aż 400 tys. owadów.

„To pierwsza w Krakowie pasieka funkcjonująca na terenie zakładu przemysłowego. Skoro pszczoły żyją tutaj i czują się u nas dobrze, to dowód na to, że Ekospalarnia jest bezpieczna dla środowiska i ludzi” – mówił Marcin Kandefer, członek Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A., właściciela i operatora Ekospalarni.

W pobliżu zakładu są tereny zielone oraz oczko wodne, w którym żyją ryby i płazy, a jego bliskie sąsiedztwo z pasieką stanowi dla pszczół potrzebny im do życia zasób wody. Pasieka jest urozmaiceniem programu edukacji ekologicznej prowadzonej na terenie Ekospalarni – przez okna usytuowane wzdłuż ścieżki ekologicznej będącej integralną częścią obiektu, odwiedzający zakład goście – uczniowie, studenci i specjaliści mogą zobaczyć ule i ich zielone otoczenie. Pszczoły można także podglądać on-line na stronie www.khk.krakow.pl oraz na portalu miejskim Magiczny Kraków w zakładce „kamery internetowe”.

To już kolejne w tym roku miodobranie w tej pasiece. Żyje w niej pięć pszczelich rodzin. Wcześniej zebrano ok. 80 kg miodu akacjowego. Teraz trwają zbiory miodu lipowego. Część miodu będzie wręczana, jako upominek, gościom odwiedzającym Ekospalarnię.

Jak podkreślają pszczelarze, pszczoły są bioindykatorami, co oznacza, że tam, gdzie te owady mają się dobrze, środowisko jest przyjazne również dla człowieka.

„Obecnie środowisko miejskie jest dla pszczół korzystniejsze niż wiejskie, bo w miastach jest mniej pestycydów, które szkodzą owadom. Lepsza jest też baza pożytkowa dla pszczół – roślinność jest zróżnicowana i pszczoły mają więcej kwiatów, z których mogą zbierać nektar i pyłek. Tereny wiejskie są określane mianem +zielonej pustyni+, bo są tam duże połacie upraw kukurydzy i zbóż, ale nie dają one nektaru i pszczoły głodują. Pod tym względem środowisko miejskie jest przyjaźniejsza i na Zachodzie Europy pasieki są ustawiane w pobliżu miast i w miastach, a miody miejskie są poszukiwane, doceniane i osiągają wysokie ceny” – mówił PAP Tomasz Kaczor ze Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, które opiekuje się „Pasieką Kraków”.

Miód zebrany w pobliżu Ekospalarni jest poddawany badaniom w laboratorium i wiadomo, że jest zdrowy.(PAP)

fot.pxhere.com

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*