„Kościuszko w Krakowie – 1794” – komiks o polskim bohaterze

„Kościuszko w Krakowie – 1794” – to tytuł pierwszego komiksu poświeconego słynnemu polskiemu generałowi Tadeuszowi Kościuszce. Publikacja powstała z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki i mniej więcej za miesiąc trafi do księgarń.

kosciuszko_w_krakowieAutorem rysunków jest Piotr Urbanek, a tekst napisał Grzegorz Szymanowski.

„Ten pierwszy komiks, poświęcony fragmentowi biografii Kościuszki, przeznaczony jest dla wszystkich, ale szczególnie dla dzieci i młodzieży, ponieważ narratorem utworu jest nauczyciel historii. Zabiera on uczniów ze szkoły na krakowski Rynek, gdzie dochodzi do insurekcji kościuszkowskiej, a potem na Kopiec Kościuszki” – powiedział PAP Leszek Cierpiałowski, dyrektor Biura Komitetu Kopca Kościuszki.

Treść komiksu i rysunki są zgodne z faktami historycznymi. Na ilustracjach Kraków wygląda tak, jak pod koniec XVIII w. Bohaterowie komiksu wypowiadają słowa zgodne z historyczną prawdą, a zgromadzeni na Rynku śpiewają tę samą pieśń, co w czasie insurekcji.

Cierpiałowski zapowiedział również, że komiks otwiera całą serię wydawniczą, poświęconą osobie Kościuszki i wydarzeniom historycznym, z którymi polski bohater jest związany. Kolejne wydania powinny się ukazywać co roku.

Komitet Kopca Kościuszki jest instytucją, która zarządza Kopcem od czasu jego powstania, czyli od 1820 r., kiedy to rozpoczęła się jego trzyletnia budowa. Do 1867 r. organ funkcjonował jako Komitet Zarządzający Budową Kopca.

W 2017 r. przypadnie 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – generała polskiego i amerykańskiego. Zmarł w Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata swego życia, został pochowany na Wawelu.

Kościuszko brał udział m.in. w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, gdzie w uznaniu zasług został generałem brygady wojsk amerykańskich. W 1789 r. król Stanisław August Poniatowski nominował Kościuszkę na generała majora wojska konnego. W 1792 r. w czasie wojny polsko-rosyjskiej, walcząc w armii koronnej, odznaczył się w bitwach pod Zieleńcami i pod Dubienką.

Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, nazwane potem kościuszkowskim, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej.

Powstanie kościuszkowskie uważane jest za ostatnią próbę ratowania I Rzeczypospolitej. Trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego. Kluczowymi wydarzeniami powstania były: wygrana bitwa pod Racławicami 4 kwietnia, ogłoszenie 7 maja tzw. Uniwersału Połanieckiego, przegrana bitwa pod Maciejowicami 10 października i rozwiązanie wojsk powstańczych 16 listopada pod Radoszycami.

Insurekcja nie miała jednak szansy na sukces, a sam Kościuszko, po przegranej bitwie pod Maciejowicami, został uwięziony w twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu. (PAP)

fot.Wikipedia

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*