Kolejny rekord – 18,6 mln turystów w Londynie w 2015 r.

fot.lebastias/pixabay.com

fot.lebastias/pixabay.com

Rekordowe 18,6 mln turystów z zagranicy odwiedziło w 2015 r. Londyn. To o 6,9 proc. więcej niż w 2014 r. – ogłosił w piątek brytyjski urząd statystyczny ONS. Zagranicznych gości do brytyjskiej metropolii przyciągnęły wyjątkowe wystawy i puchar świata w rugby.

Liczba turystów odwiedzających Londyn rośnie od igrzysk olimpijskich z 2012 roku. W ubiegłym roku prawie dwie trzecie zagranicznych gości stanowili Europejczycy. Turyści z zagranicy zostawili w londyńskich hotelach, restauracjach, teatrach i atrakcjach turystycznych łącznie 11,9 mld funtów.

Wśród powodów rosnącego zainteresowania turystów Londynem firma zajmująca się promocją brytyjskiej stolicy London & Partners wymienia m.in. wyjątkowe wystawy, które zorganizowano w ub.r., np. wystawę w Science Museum dotyczącą początków ery kosmicznej, na której zaprezentowano m.in. rosyjskie statki kosmiczne czy retrospektywę prac projektanta mody Alexandra McQueena w Victoria and Albert Museum. Ponadto w 2015 roku w Londynie rozegrano liczne mecze w ramach pucharu świata w rugby.

„To fantastyczne, że coraz więcej osób decyduje się na wizytę w Londynie, by zobaczyć najlepsze co nasza stolica i Zjednoczone Królestwo mają do zaoferowania” – napisał w komunikacie nowy burmistrz Londynu Sadiq Khan.

„Obiecuję, że będę robić wszystko co możliwe, by wspierać branżę turystyczną i by Londyn wciąż był priorytetowym wyborem dla odwiedzających” – dodał.

Według London & Partners z branżą tą w mieście bezpośrednio i pośrednio związanych jest 700 tys. miejsc pracy.

Jak ocenił szef London & Partners Gordon Innes, „miliony ludzi przyjeżdżają do Londynu, gdyż miasto to jest niepowtarzalną mieszanką kultury, sztuki, muzyki, teatrów, restauracji i imprez na dużą skalę”. Przewiduje on, że w najbliższych latach liczba zagranicznych i brytyjskich turystów w Londynie nadal będzie rosnąć.

Także w skali całego Zjednoczonego Królestwa w ub. roku odnotowano 5-procentowy wzrost liczby zagranicznych gości; kraj odwiedziło wówczas 36,1 mln turystów z zagranicy.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki
Tags: 2015, Londyn, turyści

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*