„Kim Koreańczyk” – najgroźniejsza w tym roku petarda w Neapolu

„Kim Koreańczyk” – najgroźniejsza w tym roku petarda w Neapolu

„Kim Koreańczyk” – to nazwa najniebezpieczniejszej w tym roku, sprzedawanej nielegalnie w Neapolu petardy. Zgodnie z tradycją producenci pozbawionych atestów groźnych materiałów pirotechnicznych nadają im nazwy nawiązujące do aktualnych wydarzeń.
Nazwa tej wyjątkowo mocnej petardy przywołuje postać przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una i odnosi się do napięcia wokół programu nuklearnego tego kraju.

Użycie takiego materiału pirotechnicznego – ostrzega policja – może wyrządzić poważne szkody i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Ładunek ten to w istocie bomba, zawierająca kilka kilogramów mieszanki wybuchowej – zauważają z kolei pirotechnicy we włoskich mediach. Na czarnym rynku „Kim Koreańczyk” kosztuje do ok. 100 euro.

W ostatnich latach do nielegalnej sprzedaży w regionie Kampania na południu Włoch wprowadzono mające niszczącą siłę petardy o nazwie „Bin Laden” i „tsunami”. Wcześniej była to „Piłka Maradony” na cześć piłkarza, który grał w klubie Napoli.

Wszystkie te groźne materiały produkowane są w małych nielegalnych wytwórniach; często – jak się przypomina – bez zachowania minimalnych środków bezpieczeństwa.

Trafiają one następnie przede wszystkim na stragany na targach w Neapolu i okolicach. Ta część Włoch słynie z najbardziej hucznego powitania nowego roku, a także wysokiej liczby osób rannych w noc sylwestrową.

Neapolitańskie siły porządkowe prowadzą skrupulatne kontrole na targach i konfiskują nielegalne fajerwerki.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

fot.123RF Stock Photos

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*