Historyczna filiżanka espresso na pokładzie ISS

fot.NASA/Samantha Cristoforetti/Handout/EPA

fot.NASA/Samantha Cristoforetti/Handout/EPA

Włoska astronautka Samantha Cristoforetti, kończąca półroczny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), uruchomiła podczas weekendu pierwszy w przestrzeni kosmicznej ekspres do kawy. Zachwycona zamieściła na Twitterze swe zdjęcie z filiżanką espresso.

Filiżanka jest specjalna, przystosowana do panującego na ISS stanu nieważkości. Na inaugurację ekspresu Włoszka nie omieszkała włożyć mundurowego stroju z serialu „Star Trek”. Nie ujawniła co prawda, jak smakowała kawa z pierwszego ekspresu na orbicie, ale – jak zauważa agencja Associated Pres – na pewno napój był lepszy niż dostarczana astronautom przez NASA rozpuszczalna kawa w foliowych woreczkach, którą pije się przez rurkę.

Ekspres opracowała włoska firma Lavazza wspólnie z firmą inżynieryjną Argotec i włoską agencją kosmiczną. W nawiązaniu do inicjałów, którymi określa się stację orbitalną, urządzenie nazwano ISSpresso.

Samantha Cristoforetti wraca na Ziemię w przyszłym tygodniu. Niewiele brakowało, by na orbicie nie mogła posmakować kawy z ekspresu. Miał on dotrzeć na ISS w styczniu, ale z powodu opóźnień w dostawach zaopatrzenia na stację orbitalną przyleciał dopiero w kwietniu.

ISSpresso wykorzystuje kawę w kapsułkach. Statek towarowy SpaceX dostarczył go na stację z zapasem 15 kapsułek, a także pięciu kapsułek służących do przepłukiwania urządzenia. Kolejne kapsułki z kawą są gotowe do wysłania na orbitę, jeśli zażyczy ich sobie załoga ISS.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*