Francja: ze względu na smog Paryż ogranicza ruch samochodów

Francja: ze względu na smog Paryż ogranicza ruch samochodów

Ze względu na zanieczyszczenie powietrza, które osiągnęło poziom alarmujący, władze Paryża wprowadzą od poniedziałku ograniczenie ruchu kołowego; na ulice wyjadą tylko samochody o nieparzystej rejestracji – poinformowała w sobotę mer stolicy Anne Hidalgo.

Zanieczyszczenie powietrza w Paryżu pogorszyło się znacznie od środy, kiedy to na jakiś czas stolica Francji stała się najbardziej zanieczyszczonym miastem świata, jak poinformowała firma monitorująca jakość powietrza Plume Labs.

Transport publiczny oraz wynajem samochodów elektrycznych i rowerów będą darmowe w regionie Ile-de-France (region paryski liczący osiem departamentów) w związku z ograniczeniem ruchu kołowego.

Tylko karetki pogotowia, taksówki, ciężarówki-chłodnie i tym podobne samochody będą mogły jeździć po Paryżu bez ograniczeń.

Również miasta na północy Francji, w których zanieczyszczenie powietrza osiągnęło bardzo wysoki poziom, wprowadzają różnego rodzaju ograniczenia ruchu – podaje AP.

Jak przypomina AFP, takie ograniczenia wprowadzono w Paryżu tylko dwa razy: w 1997 roku i w marcu 2014 roku.

Anne Hidalgo zabiegała o zezwolenie rządu na ograniczenie ruchu kołowego od środy. W piątek wieczorem minister ds. ekologii Segolene Royal powiedziała, że restrykcje zostaną wprowadzone, jeśli „zanieczyszczenie powietrza nie poprawi się radykalnie w sobotę i niedzielę”.

Jednak w sobotę rano agencja odpowiedzialna za monitorowanie jakości powietrza Airparif poinformowała, że w ciągu dnia ponownie może zostać przekroczony „alarmujący poziom” zanieczyszczeń.(PAP)

fot.FranziWa/pixabay.com

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*