Do 2020 r. Apple planuje wypuścić na rynek elektryczny samochód

Do 2020 r. Apple planuje wypuścić na rynek elektryczny samochód

Amerykański koncern elektroniczny Apple planuje do 2020 roku wypuścić na rynek swój pierwszy elektryczny samochód – podaje Bloomberg. W tym celu w ostatnich miesiącach firma z Kalifornii miała zatrudnić grupę ekspertów z dziedziny m.in. baterii i robotyki.

Apple chce w ten sposób wejść na rynek, na którym do tej pory dominowała m.in. amerykańska firma Tesla i światowe koncerny motoryzacyjne. W tym celu do zespołu projektantów zatrudniono m.in. byłego prezesa amerykańskiego oddziału Mercedesa ds. badań i rozwoju Johanna Jungwirtha. Bloomberg zwraca też uwagę, że wcześniej w tym miesiącu amerykański producent baterii do samochodów firma A123 Systems złożyła w sądzie pozew przeciwko Apple. Oskarżyła firmę z Cupertino o nieuczciwe praktyki mające doprowadzić do zatrudnienia ich inżynierów i projektantów.

W zeszłym roku pojawiły się informacje, jakoby Apple chciało kupić producenta samochodów elektrycznych – Teslę. W tej sprawie miało dojść do serii spotkań między kierownictwem obu firm, jednak transakcja nie została sfinalizowana.

Portal cnet zwraca uwagę, że Apple od dawna jest zainteresowane wejściem na rynek motoryzacyjny. Prezes firmy Tim Cook ostatnio zapowiadał wprowadzenie usługi CarPlay, która ma być „kluczem do przyszłości”. Dzięki niej kierowcy będą mogli w samochodzie m.in. odbierać wiadomości tekstowe, połączenia głosowe czy łączyć się z iTunes i słuchać za ich pomocą muzyki.

Cnet podkreśla, że Apple rozważa także możliwość opracowania systemów umożliwiających samochodom autonomiczną jazdę, bez udziału kierowcy. (PAP)

fot.Shawn Thew/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki
Tags: Apple, samochód

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*