Czechy. Sąd: prawa autorskie do Krecika nie przysługują wnuczce jego twórcy

Czechy. Sąd: prawa autorskie do Krecika nie przysługują wnuczce jego twórcy

Wnuczka czeskiego artysty plastyka Zdeńka Milera Karolina Milerova nie może korzystać z praw autorskich do stworzonej przez niego znanej postaci Krecika – potwierdził w poniedziałek sąd odwoławczy w Pradze. Jego orzeczenie jest prawomocne.

W 2011 roku, na niecałe trzy miesiące przed śmiercią, Miler zawarł z 22-letnią wówczas Karoliną umowę przenosząca na nią prawo udzielania licencji na wytwarzanie przedmiotów z Krecikiem. Umowę tę zaskarżyła kurator spuścizny Milera Milena Fischerova, argumentując, że nie była ona dostatecznie precyzyjna, a w momencie jej zawierania Milerova nie znała liczby i zakresu 375 zawartych wcześniej kontraktów licencyjnych na Krecika.

„Umowa nie precyzowała, jakie prawa miała pozwana nabyć” – oświadczył przewodniczący sądu odwoławczego.

Milerova twierdziła natomiast, że jej dziadek celowo użył ogólnego sformułowania, by mogła korzystać z praw autorskich w jak najszerszym zakresie.

„Jest mi oczywiście przykro, ale wada prawna to nie mój błąd. Zrobiłam wszystko, by tę umowę utrzymać w mocy. Zobaczymy, czy będziemy mogli się jakoś porozumieć albo będziemy musieli zamknąć ten interes” – powiedziała po ogłoszeniu orzeczenia Milerova.

Nie odpowiedziała na pytanie, czy wycofa z rynku pochodzące z jej firmy Little Mole przedmioty z Krecikiem. „Wiele zależy od postępowania drugiej strony. Będę się starała maksymalnie chronić swych partnerów handlowych i eliminować straty” – wskazała.

Pozew Fischerovej wobec Milerovej zawierał także żądanie zwrotu wpływów finansowych z licencjonowanej sprzedaży, gdyż zdaniem powódki pieniądze te należą się wszystkim spadkobiercom. Sąd niższej instancji zawiesił postępowanie do czasu rozstrzygnięcia kwestii ważności umowy przez sąd odwoławczy.

„Będziemy ustalać kwotę wpływów. Wystąpiliśmy o miliony, ale nie oznacza to, że nie będzie to więcej” – powiedział adwokat Fischerovej Jirzi Matzner.

Miler zmarł 30 listopada 2011 roku w wieku 90 lat. Jak oceniają czescy wydawcy, w ciągu swego życia uzyskał dzięki Krecikowi około 200 mln koron (33 mln złotych), a postać ta bogaci dalej jego spadkobierców.

Piotr Górecki (PAP)

fot.YouTube/screenshot

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*