Chińczyk zapłacił 2,35 mln dolarów za lunch z Warrenem Buffettem

Chińczyk zapłacił 2,35 mln dolarów za lunch z Warrenem Buffettem

Szef chińskiej firmy, która tworzy gry internetowe, zapłacił ponad 2,35 mln dolarów za możliwość zjedzenia obiadu z legendarnym inwestorem giełdowym Warrenem Buffettem, zwanym „Wyrocznią z Omaha”. Chińczyk wygrał charytatywną aukcję w sieci.

Była to już 16. aukcja na portalu eBay, której dochody zasilają fundację charytatywną Glide w San Francisco. Oferuje ona darmowe posiłki, świadczenia medyczne, opiekę nad dziećmi, mieszkania i szkolenie zawodowe dla osób najbiedniejszych i bezdomnych.

Jak poinformowała Glide, prezes firmy Dalian Zeus Entertainment Co. z Pekinu Zhu Ye podczas pięciodniowej aukcji, która skończyła się w piątek wieczorem, złożył najwyższą z 76 ofert i za obiad z Buffettem zapłacił 2 345 678 dolarów. To wciąż mniej niż rekordowa kwota – 3 456 789 dolarów – którą zebrano w 2012 roku.

Mimo to najnowsza aukcja pomoże Glide zmieścić się w rocznym budżecie w wysokości 16 mln dolarów. Podczas 16 aukcji łącznie zebrano 20,2 mln dolarów.

Zwycięzca na lunch z wielkim inwestorem, który odbędzie się w nowojorskiej restauracji Smith&Wollensky, może zaprosić maksymalnie siedmioro przyjaciół. 84-letni Buffett będzie rozmawiał z nimi prawie o wszystkim, m.in. filantropii i życiu, ale nie ujawni, co kupuje czy sprzedaje.

Niektórzy poprzedni zwycięzcy aukcji woleli wybrać się na obiad z Buffettem nie do Nowego Jorku, lecz do restauracji ze stekami w Omaha, w stanie Nebraska, gdzie inwestor od 50 lat prowadzi holding Berkshire Hathaway.

Jeden ze zwycięzców Ted Weschler po takim lunchu zaczął pracować dla Buffetta. W latach 2010-2011 Weschler za obiady z inwestorem zapłacił 5,25 mln dolarów.

Pierwsza aukcja odbyła się w 2000 roku, gdy pierwsza żona Buffetta Susan zaznajomiła go z Glide. Susan zmarła w 2004 roku.

W tym roku lunch licytowało tylko osiem osób, najpewniej dlatego, że już pierwszego dnia kwota stała się siedmiocyfrowa.

Buffett prawie cały swój majątek przeznacza na cele charytatywne.(PAP)

Na zdj. Warren Buffett   fot.Arne Dedert/EPA

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*