Bezdomni zaproszeni do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej

fot.Alessandro Di Meo/EPA

fot.Alessandro Di Meo/EPA

Grupa 150 bezdomnych z Rzymu została zaproszona na zwiedzanie Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej. To nowa inicjatywa papieskiego jałmużnika abpa Konrada Krajewskiego, który współpracuje z Franciszkiem przy kolejnych akcjach dobroczynnych.

Bezdomni oprócz konkretnej pomocy materialnej, którą z woli papieża otrzymują każdego dnia, dostali tym razem prezent wyjątkowy – podkreślają włoskie media. Mają możliwość obejrzeć najsłynniejsze dzieła sztuki, a wśród nich freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Po raz pierwszy wejdą tam ci, którzy okolice placu Świętego Piotra znają wyłącznie z tego, że właśnie tam na marmurowych chodnikach i schodkach rozkładają swoje kartony i śpiwory. Od niedawna koło bazyliki watykańskiej stoją przeznaczone dla nich kabiny prysznicowe.

W niedzielę to właśnie bezdomni rozdawali uczestnikom modlitwy Anioł Pański z papieżem egzemplarze Ewangelii. W czwartek po południu, jak poinformował dziennik „L’Osservatore Romano”, 150 osób nie mających dachu nad głową przekroczy bramę Watykanu i przechodząc koło Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież, uda się z przewodnikami w trzech grupach do Muzeów Watykańskich. Zwiedzanie zakończy się w kaplicy konklawe. Następnie cała grupa zostanie zaproszona na kolację w stołówce na terenie muzeów.

Wśród nadzwyczajnych gości będą ubodzy różnej narodowości.

Zimą, gdy nad Rzymem przechodziły gwałtowne ulewy, papież Franciszek polecił, aby rozdać bezdomnym 300 parasoli, pozostawionych przez turystów w Muzeach Watykańskich.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*