Australia. Świerzb atakuje wombaty na Tasmanii

fot.budgme/pixabay.com

fot.budgme/pixabay.com

Wombaty, które należą do gatunków zwierząt charakterystycznych dla Australii, są zagrożone przez świerzb – podał portal BBC News. W parku narodowym Narawntapu, w północnej części Tasmanii, z powodu choroby padło już dwie trzecie żyjących tam wombatów.

Za świerzb odpowiedzialne są roztocza, które przenikają pod skórę wombatów, drażnią ją i powodują wypadanie futra. Zwierzęta mniej się poruszają, gorzej się odżywiają i tracą na wadze.

W parku Narawntapu trwa program leczenia zwierząt. Zespół naukowców z Uniwersytetu Tasmańskiego pod kierownictwem Alynn Martin zainstalował przy wejściach do nor wombatów ruchome klapki z płynnym lekarstwem. Zwierzęta potrącają je opuszczając nory, dzięki czemu specyfik wylewa się na ich grzbiety.

Media australijskie podawały w styczniu, że naukowcy spodziewają się poprawy sytuacji w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy leczenia. Obserwację zwierząt planowali kontynuować przez kilka lat.

Wombaty należą do rodziny torbaczy. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*