Argentyna. Pierwsza kobieta generał w siłach zbrojnych

Maria Isabel Pansa fot.Wikipedia

Maria Isabel Pansa fot.Wikipedia

Po raz pierwszy w historii argentyńskich sił zbrojnych na stopień generała została mianowana kobieta. Decyzja o awansie Marii Isabel Pansy została zatwierdzona przez Senat jednomyślnie – poinformowała w środę agencja EFE.

54-letnia gen. Pansa wstąpiła do armii w 1982 roku; od roku 2007 służy w ochronie prezydent Cristiny Kirchner. Jest absolwentką psychologii oraz informatyki.

Senator Marina Riofrio z Frontu na rzecz Zwycięstwa, lewicowej partii rządzącej, która jest politycznym zapleczem prezydent Kirchner, oceniła, że awans Pansy „to przejaw polityki peronizmu, której celem zawsze było promowanie kobiet”.

W 2009 roku na stopień generała w Argentynie awansowano także Juanę Azurduy (1781-1862), bohaterkę wojny o niepodległość, co miało jedynie symboliczne znaczenie.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*