Arabia Saudyjska. Oferta pracy dla ośmiu nowych katów

fot.Inde/pixabay.com

fot.Inde/pixabay.com

Arabia Saudyjska poszukuje ośmiu nowych katów. Są potrzebni w związku z rosnącą w tym kraju liczbą wyroków śmierci, wykonywanych zwykle przez ścięcie. Kara śmierci grozi w Arabii Saudyjskiej głównie za morderstwa i przestępstwa narkotykowe.

Na portalu służby cywilnej poinformowano, że kandydaci na katów nie muszą się wykazać szczególnymi kwalifikacjami. Wskazano, że ich głównym zadaniem będzie wykonywanie wyroków śmierci, ale także np. dokonywanie amputacji tym, wobec których orzeczono takie kary za lżejsze przestępstwa.

Obrońcy praw człowieka podkreślają, że Arabia Saudyjska jest w pierwszej piątce krajów, w których wykonuje się wyroki śmierci. W 2014 roku zajmowała w tym rankingu trzecie miejsce, po Chinach i Iranie, wyprzedzając natomiast Irak i Stany Zjednoczone – poinformowała Amnesty International.

W niedzielę wykonano w Arabii Saudyjskiej 85. w tym roku wyrok śmierci; w całym 2014 roku stracono w tym kraju 88 skazanych – wynika z danych Human Rights Watch. Natomiast Amnesty International twierdzi, że w zeszłym roku przeprowadzono w Arabii Saudyjskiej co najmniej 90 egzekucji.

Władze Arabii Saudyjskiej nie skomentowały obserwowanego w tym roku wzrostu liczby egzekucji. Reuters pisze, powołując się na dyplomatów, że może to mieć związek ze zwiększeniem liczby sędziów, co spowodowało przyspieszenie rozpatrywania apelacji.

Na stronie internetowej z informacją o poszukiwaniu nowych katów dostępny jest formularz stosownego wniosku. Jest też informacja, że wykonawcy wyroków będą zakwalifikowani jako „funkcjonariusze religijni” i że ich wynagrodzenie będzie się znajdować w dolnej części siatki płac służby cywilnej.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*