96-letni Japończyk najstarszym w świecie absolwentem uniwersytetu

fot.The Japan Times

fot.The Japan Times

96-letni Japończyk Szigemi Hirata został najstarszym na świecie absolwentem uniwersytetu – zdał egzaminy licencjackie. Wyczyn został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

„Jestem ogromnie zadowolony. Uczenie się jest ciekawym zajęciem w każdym wieku” – wyznał Hirata cytowany w niedzielę przez japońskie media.

Hirata, mieszkaniec Takamatsu we wschodniej Japonii, uzyskał w marcu licencjat w dziedzinie sztuki i rysunku na Uniwersytecie Kioto: miał w tym momencie 96 lat i 200 dni.

Zrobienie licencjatu zabrało mu 11 lat. Studiował korespondencyjnie.

Urodzony w Hiroszimie 1 września 1919 roku służył podczas II wojny światowej w japońskiej marynarce; po zakończeniu działań wojennych podjął pracę w szpitalu jako strażnik. Przeszedł na emeryturę w latach 80. ubiegłego wieku.

„Mój kolejny cel, to dożyć 100 lat. Jeśli wciąż będę w dobrej formie, podejmę studia podyplomowe” – powiedział pół żartem, pół serio Hirata, ojciec dwójki dzieci; doczekał się też pięciorga wnucząt i czworga prawnucząt. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*