50 lat temu zrobiono legendarne zdjęcie członkom grupy The Beatles na ulicznej „zebrze”

50 lat temu zrobiono legendarne zdjęcie członkom grupy The Beatles na ulicznej „zebrze”

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu członkowie grupy The Beatles zostali sfotografowani na przejściu dla pieszych na ulicy Abbey Road w północnym Londynie. Ich zdjęcie na „ulicznej zebrze” stało się okładką albumu „Abbey Road” – jednego z najsławniejszych w historii rocka.

Jak podała w czwartek agencja Associated Press, w 50. rocznicę wykonania fotografii setki brytyjskich fanów The Beatles przed południem zjawiło się w okolicach przejścia, a część z nich przybyła przebrana za członków grupy. „Widzowie robili zdjęcia telefonami komórkowymi osoby przebrane za Beatlesów, które naśladując zdjęcie z okładki płyty przechodziły na druga stronę Abbey Road” – napisało AP.

„Fotografia Johna Lennona, Paula McCartneya, George’a Harrisona i Ringo Starra przechodzących przez przejście dla pieszych na Abbey Road zostało zrobiona niedaleko studia nagrań wytwórni EMI, gdzie w 1969 r. muzycy nagrywali nowy album” – przypomniała agencja Reutera.

fot.Iain Macmillan

Jak podaje Reuters, przyjaciel Johna Lennona i Yoko Ono – szkocki fotograf Iain Macmillan, stojąc na drabinie, 8 sierpnia 1969 r. o godz. 11.35 zrobił sześć zdjęć członków grupy przechodzących przez przejście. W tym czasie policja chwilowo wstrzymała ruch uliczny. Piąte z nich posłużyło jako okładka płyty – jedenastego albumu studyjnego The Beatles – który trafił do sprzedaży 26 września 1969 r.

Ostatecznego wyboru spośród sześciu zdjęć dokonał Paul McCartney, który był też pomysłodawcą okładki.

Album „Abbey Road” został wybrany w 2009 r. najlepszym albumem brytyjskiej grupy przez czytelników magazynu „The Rolling Stone” w 2009. Jako jedyny w historii dyskografii The Beatles nie zawiera na okładce ani nazwy zespołu, ani tytułu.(PAP)

fot.Andy Rain/EPA/Shutterstock

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*