W hołdzie Błękitnej Armii  

W hołdzie Błękitnej Armii  

W sobotę 10 listopada, w przeddzień Dnia Weterana i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się uroczystość w hołdzie Błękitnej Armii generała Józefa Hallera.

Delegacja Kongresu Polonii Amerykańskiej, wydziału na stan Illinois, weterani i harcerze zgromadzili się pod pomnikiem honorującym bohaterów I wojny światowej na cmentarzu św. Wojciecha – poinformował Mirosław Niedziński, prezes wydziału stanowego KPA.

Pomnik został ufundowany w 1929 r. przez chicagowską Polonię, która w ten sposób chciała uczcić Błękitną Armię i amerykańskich żołnierzy polskiego pochodzenia – wszystkich formacji, m.in. piechoty i marynarki wojennej – którzy polegli na frontach I wojny światowej.

Uroczystość rozpoczął prezes Niedziński. Hymny, polski i amerykański, odśpiewał Henryk Zygmunt. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Zygmunt Goliński, komendant placówki weteranów, oddał hołd bohaterom II wojny światowej. Barbara Chałko mówiła o historii harcerstwa polskiego w Ameryce i udziale w jego powstaniu generała Hallera.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńca i zapalenie znicza. Jej zmarznięci uczestnicy rozgrzali się przy kawie i pysznych ciastkach w gościnnych progach Forest View Bakery, gdzie zostali poczęstowani kawą i pysznymi ciastkami przez Czesława Piłata.

(inf. wł.)

Na zdjęciu: Polonijne organizacje oddają cześć bohaterom I wojny światowej
fot.Anna Zalińska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*