Związki zawodowe otrzymają wstrzymane składki

fot.ohioduidefense /pixabay.com

fot.ohioduidefense /pixabay.com

Sędzia sądu na południu Illinois nakazał agencjom stanowym natychmiastowe wpłacenie składek na poczet związków zawodowych. Potrącanie składek z zarobków części pracowników stanowych zostało  wstrzymane na mocy dekretu gubernatora Bruce’a Raunera.

Sędzia sądu okręgowego w powiecie St. Claire  Christopher Kolker  polecił wypłacenie zaległych należności w trybie natychmiastowym i dalsze ich uiszczanie aż do zakończenia procesu sądowego dotyczącego prawomocności gubernatorskiego dekretu. 

Decyzja sądu dotyczy składek pracowników, którzy nie należą do związków zawodowych, ale korzystają z płacy, świadczeń i warunków pracy wynegocjowanych przez związki dla swoich członków.

Gubernator Rauner wydał w ubiegłym miesiącu dekret znoszący obowiązek płacenia składek związkowych przez niezrzeszonych pracowników administracji Illinois. Związki zrzeszające pracowników stanowych zaskarżyły w sądzie rozporządzenie Raunera jako sprzeczne z konstytucją Illinois. Domagają się unieważnienia gubernatorskiego dekretu.

Centrala związkowa AFL-CIO wyraziła zadowolenie, że decyzją sędziego Kolkera składki związkowe będą potrącane w czasie, gdy sprawa dekretu Raunera jest rozpatrywana przez kolejne instancje.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*