Zmiany w przepisach dot. odbierania broni palnej

Zmiany w przepisach dot. odbierania broni palnej

Blisko trzy tygodnie po masakrze w Aurorze, której sprawca zastrzelił pięć osób z nielegalnie posiadanego pistoletu, policja stanowa ogłosiła usprawnienie przepisów dotyczących odbierania broni palnej osobom, którym cofnięto pozwolenie na jej posiadanie.

Jak informuje policja stanowa, zmiany w przepisach dotyczyć będą m. in. sposobu przepływu informacji pomiędzy policją stanową, a lokalnymi departamentami policji. Posterunki otrzymywać będą aktualizowane listy osób, które utraciły licencję na posiadanie broni, powody jej odebrania oraz informacje, czy właściciele po utraceniu licencji oddali w wymaganym przez prawo czasie broń i pozwolenie. W ten sposób policja będzie w stanie na bieżąco monitorować, czy broń jest deponowana na posterunkach oraz typować tzw. „osoby podwyższonego ryzyka”. Policja stanowa będzie również dostarczać lokalnym stróżom prawa spis broni palnej zakupionej przez osobę, która utraciła pozwolenie.

Szef policji stanowej, Brendan Kelly nazwał poprawki w przepisach „pierwszym krokiem” w poprawie systemu monitorowania właścicieli broni, którzy utracili licencję. Decyzja o zmianach została wprowadzona po masowej strzelaninie, do której doszło 15 lutego w podmiejskiej Aurorze. Jej sprawca, Gary Martin zastrzelił pięć osób. Mężczyzna strzelał z pistoletu, który posiadał pomimo utracenia w 2014 r. pozwolenia na broń.

(gd)

fot.SERGEI ILNITSKY/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*