Złodzieje skrzypiec Stradivariusa ujęci

Złodzieje skrzypiec Stradivariusa ujęci

Szef policji w Milwaukee, Ed Flynn, oznajmił, że zatrzymano trzy osoby w związku z kradzieżą prawie 300-letnich skrzypiec Stradivariusa. W dochodzeniu współpracuje z policją Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Frank Almond i bezcenne skrzypce Stradivariusa fot.YouTube/franklymusicseries

Frank Almond i bezcenne skrzypce Stradivariusa fot.YouTube/franklymusicseries

Jak informuje NBC, sprzeczne są informacje dotyczące samego instrumentu. Flynn powiedział, że odnaleziono pusty futerał skrzypiec, wyposażony w urządzenie GPS. Natomiast telewizja w Milwaukee podaje, że wykonany w 1715 roku instrument został zlokalizowany przez policję.

FBI wyraża pewność, że aresztowana trójka jest odpowiedzialna za kradzież.

Wybitny skrzypek Frank Almond szedł do samochodu z wypożyczonymi skrzypcami Stradivariusa po wieczornym koncercie w Wisconsin Lutheran College, kiedy ktoś wyskoczył z zaparkowanego vana i po obezwładnieniu muzyka paralizatorem, zabrał mu instrument, po czym natychmiast odjechał.

Almond nie odniósł groźnych obrażeń, Instrument, wykonany przez legendarnego włoskiego lutnika, jest wyceniony na 5 mln dolarów. Skradzione skrzypce są znane w kręgach muzycznych jako Stradivarius Lipińskiego („Lipinski” Stradivarius); jednym z ich wcześniejszych właścicieli był polski wirtuoz Karol Lipiński.

(kc)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*