Zebranie księży u kardynała ws. wykorzystywania seksualnego

Zebranie księży u kardynała ws. wykorzystywania seksualnego

Chicagowski kardynał Blase Cupich zarządził spotkanie księży dotyczące zarzutów wykorzystywania seksualnego przez duchownych, w przeddzień konferencji w Watykanie na ten sam temat.

Spotkanie przy drzwiach zamkniętych z lokalnymi księżmi zostało wyznaczone na wieczór 12 września. Jak poinformowała telewizja NBC5, zaproszenia otrzymali wszyscy duchowni z Archidiecezji Chicagowskiej, ale kardynał zaznaczył, że obecność nie jest obowiązkowa tylko dobrowolna, choć każdy uczestnik miał przy wejściu pokazać zaproszenie.

Zebranie zostało zwołane przez kardynała Cupicha w przeddzień konferencji papieża Franciszka z amerykańskimi biskupami dotyczącej wykorzystywania seksualnego przez duchownych.

Dodatkowo zebranie Cupicha zbiegło się w czasie z zaplanowaniem przez papieża w przyszłym roku bezprecedensowego spotkania na szczycie z hierarchami z całego świata. Tematem lutowego zjazdu ma być zapobieganie wykorzystaniu seksualnemu przez kler i ochrona dzieci przed molestowaniem.

Kroki podjęte przez papieża Franciszka świadczą o tym, że zdaje on sobie sprawę z tego, iż afera pedofilska w Kościele ma wymiar globalny i zagraża jego dziedzictwu duszpasterskiemu.

Przypomnijmy, że zarówno kardynałowi Cupichowi jak i papieżowi Franciszkowi postawiono zarzuty ukrywania i tuszowania przejawów wykorzystania seksualnego dzieci przez księży. Obaj hierarchowie zaprzeczyli zarzutom.

(ao)

fot.Ewa Malcher

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*