Żebracy wygrali w sądzie odszkodowania

Daley Plaza w śródmieściu Chicago fot.Daniel Schwen/Wikipedia

Daley Plaza w śródmieściu Chicago fot.Daniel Schwen/Wikipedia

Ława przysięgłych sądu federalnego w Chicago przyznała po 1,5 tys. dol. odszkodowania dwóm żebrakom, którzy zarzucali szeryfowi powiatu Cook naruszenie ich praw. Decyzją szeryfa żebracy od 4 lat nie mogli na Daley Plaza w śródmieściu Chicago prosić o jałmużnę.

Decyzja ławników na korzyść Kima Pindaka i Sama Philipsa wywołuje ich „zachwyt” – stwierdził reprezentujący ich prawnik. Adwokat wyraził nadzieję, że wydany wyrok zwróci uwagę opinii publicznej na przysługujące żebrakom prawa.

Wcześniej sędzia uznał, iż prawa Pindaka i Philipsa zostały poważnie naruszone, a ława przysięgłych podjęła tylko decyzję o wysokości odszkodowania.

Przed sądem obaj żebracy utrzymywali, że tracili przynajmniej 10 dol. dziennie od czasu, gdy przed czteroma laty policjanci szeryfa zakazali im proszenia o pieniądze na Daley Plaza. 63-letni Pindak wyjaśniał, że jest zmuszony prosić przechodniów o datki, ponieważ większość z 750 dol. miesięcznej pomocy federalnej musi wydawać na utrzymanie w domu starców i tylko dochód z żebractwa pozwala mu na kupno kubka kawy, pary butów czy książki.

Pytany czy podjął już decyzję na co wyda przyznane 1,5 tys. dol. odparł, że kupi tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Jeśli jednak coś zostanie to zakupi książki o szachach, które są jego hobby (ak).

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*