Zawieszone zwolnienia pracowników sądu w powiecie Cook

Zawieszone zwolnienia pracowników sądu w powiecie Cook

Zwolnienia pracowników sądu w powiecie Cook zostały wstrzymane. Taką decyzję wydał sędzia sądu okręgowego powiatu Lake.

Choć sprawa może się wydać zagmatwana, chodzi o pozew szefa sądu okręgowego powiatu Cook, w którym skarży szefową tego powiatu Toni Preckwinkle. To właśnie Preckwinkle zadecydowała o zwolnieniu pracowników administracji sądownictwa.

Sędzia sądu okręgowego powiatu Lake Mitchell Hoffman stwierdził, że władze powiatu Cook mają obowiązek pozyskiwania funduszy różnymi metodami w celu zbilansowania budżetu, ale ten obowiązek jest ograniczony władzą szefa sądów nad administracją sądownictwa. Dlatego, jak orzekł sędzia Hoffman, tylko szef sądu może zwolnić swoich pracowników.

Przypomnijmy, że to właśnie szef sądu okręgowego powiatu Cook, sędzia Timothy Evans, wniósł sprawę przeciwko Toni Preckwinkle, która zlikwidowała ok. 200 etatów powiatowych, by wyrównać deficyty budżetowe powstałe po anulowaniu podatku od słodkich napojów.

W swym pozwie sędzia Evans domaga się przywrócenia do obowiązków 156 podległych mu pracowników, bez których – według niego – sądy w powiecie Cook nie będą działały prawidłowo i narażone zostaną na poważne zakłócenia w funkcjonowaniu. Evans uważa też, że Preckwinkle przekroczyła swoje uprawnienia redukując etaty w sądownictwie.

Pozew szefa sądownictwa powiatu Cook rozpatruje sąd powiatu Lake. Wstępnie sędzia powiatu Lake Mitchell Hoffman wstrzymał zwolnienia pracowników administracji sądowej w powiecie Cook na czas rozpatrywania niecodziennego sporu. Kolejne przesłuchanie w tej sprawie zostało wyznaczone na 13 grudnia w sądzie okręgowym powiatu Lake w Waukegan.

(ao)

fot.pixabay.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*