Zaostrzenie kar za broń, ochrona imigrantów, ale budżetu ciągle nie ma

Zaostrzenie kar za broń, ochrona imigrantów, ale budżetu ciągle nie ma

Stanowa Izba Reprezentantów przegłosowała 29 maja zaostrzenie kar dla recydywistów dokonujących przestępstw z użyciem z bronią, automatyczną rejestrację do głosowania oraz ochronę imigrantów przed akcjami służb federalnych. Jednak najważniejsza kwestia – brak budżetu – nadal pozostaje nierozwiązana.

Stanowi demokraci i republikanie zgodnie przegłosowali legislację wprowadzające automatyczną rejestrację do głosowania w Illinois oraz środki pozwalające sędziom na nakładanie dłuższych kar dla recydywistów, dokujących przestępstw z użyciem broni. Za drugim prawem opowiadał się burmistrz Rahm Emanuel oraz szef chicagowskiej policji Eddie Johnson. W miejsce 3 do 14 lat sędziowie mogliby wydawać wyroki od 7 do 14 lat.

Izba Reprezentantów przegłosowała też legislację, która zabraniałaby służbom porządkowym na szczeblu stanowym wdrażania federalnych cywilnych praw imigracyjnych. W świetle tej ustawy policja nie mogłaby zatrzymywać, aresztować, ani przeszukiwać osób na podstawie ich statusu pobytowego. Zabraniałaby również zatrzymywania osób tylko na podstawie ich statusu imigracyjnego. Przepisy te nie obowiązywałyby jednak w obliczu istnienia ważnego i wykonywalnego federalnego nakazu sądowego.

Ustawy trafią teraz do Senatu, który dokona ostatecznych poprawek.

(jm)

Na zdj.: Stanowa Izba Reprezentantów fot. Daniel Schwen/Wikimedia

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*