Zaczął się sezon grypowy

Zaczął się sezon grypowy

Przedstawiciele służby zdrowia poinformowali, że w Illinois zanotowano pierwsze przypadki grypy i nim się spostrzeżemy, może dojść do epidemii.

grypa

fot.William Brawley/Flickr

Wirus dał już o sobie znać w niektórych rejonach stanu – informują pracownicy ośrodków Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Lekarze przypominają, że najlepszą ochroną przed grypą jest szczepienie. Nie należy z tym zwlekać, gdyż zwalczające infekcję przeciwciała wytwarzają się w organizmie dwa tygodnie po przyjęciu szczepionki.

Szczepienia są szczególnie zalecane osobom z przewlekłymi chorobami serca, płuc, nerek i wątroby oraz z chorobami metabolicznymi, np. cukrzycą.

Powinny się też szczepić kobiety w ciąży, pacjenci w trakcie chemoterapii, a także pracownicy służby zdrowia i przedszkoli. Szczególne zagrożenie grypa stanowi dla osób otyłych.

Oprócz zastrzyków domięśniowych dostępne są szczepionki wstrzykiwane podskórnie, a osoby do 49 lat panicznie bojące się igieł mogą zostać zaszczepione za pomocą sprayu do nosa.

Większość dzieci w wieku poniżej 9 lat powinno otrzymywać po pół dawki szczepionki w odstępie co najmniej 28 dni.

Najbliższe naszemu miejscu zamieszkania ośrodki prowadzące szczepienia możemy znaleźć w internecie pod adresem flushot.healthmap.org.

W ubiegłym roku w Illinois z objawami grypy znalazło się na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii ponad 600 osób, z których co najmniej 96 zmarło.

(kc)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*