Zabójca policjanta bez kaucji

Shomari Legghette fot.Chicago Police Department

Sędzia nie wyznaczył kaucji dla Shomari’ego Legghette, oskarżonego o zamordowanie komendanta 18. dystryktu chicagowskiej policji Paula Bauera. Zabójcy policjanta grozi dożywocie.

15 lutego przed sądem powiatu Cook stanął 44-letni Shomari Legghette. Mężczyzna usłyszał zarzut zamordowania chicagowskiego policjanta, dowódcy 18. dystryktu policji, komendanta Paula Bauera. W wypełnionej po brzegi sali sądowej w pierwszym rzędzie siedział szef chicagowskiej policji Eddie Johnson.

Zastępca prokuratora stanowego powiatu Cook Guy Lissuzo przedstawił oskarżonemu długą listę zarzutów, a wśród nich oprócz morderstwa z premedytacją – napad z bronią w ręku, nielegalne posiadanie broni i substancji psychoaktywnych. Sędzia zdecydował o niewyznaczaniu kaucji. Leghette nie okazał na sali sądowej żadnych emocji. Grozi mu kara dożywotniego więzienia.

Według źródeł sądowych przebywający w areszcie 44-latek ma długą historię kryminalną, a na koncie co najmniej pięć wyroków skazujących, w tym za posiadanie narkotyków, pobicie oraz napaść zbrojną.

Do zastrzelenia 53-letniego Paula Bauera doszło 13 lutego po południu wewnątrz rządowego budynku Thompson Center w śródmieściu Chicago. Bauer wspomagał akcję interweniującej w okolicy grupy taktycznej. W budynku Thompson zauważył podejrzanego, którego opis odpowiadał usłyszanemu przez policyjne radio. Podczas konfrontacji mężczyzna oddał w stronę Bauera kilka strzałów. Funkcjonariusz został trafiony w głowę, szyję, tułów, plecy i nadgarstek; zmarł po przewiezieniu do szpitala Northwestern Memorial.

Policja aresztowała sprawcę i skonfiskowała broń. Według niektórych źródeł mężczyzna miał przy sobie broń półautomatyczną oraz kamizelkę kuloodporną. Znaleziono przy nim również 15 g heroiny, kokainę i marihuanę.

Paul Bauer był weteranem policji z 31-letnim stażem. Cieszył się dużym szacunkiem zarówno w departamencie policji jak i w lokalnych społecznościach, gdzie pełnił służbę. Od dwóch lat był szefem 18 dystryktu policji w dzielnicy Near North Side. Był również zwolennikiem zaostrzenia kar dla recydywistów. Pozostawił żonę i 13-letnią córkę.

Śmierć Bauera to w Chicago pierwsze od siedmiu lat zabójstwo policjanta na służbie. Był on również najwyższym rangą funkcjonariuszem policji zabitym od lat 80.
(jm,gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*