Z Chicago odchodzi bp Paprocki – przedkardynalski awans?

Thomas Paprocki
fot.Bp Thomas Paprocki został powołany przez papieża Bendykta XVI na ordynariusza diecezji w Springfield

Bp Tomasz Paprocki z Achidiecezji Chicago został powołany przez papieża Benedykta XVI na ordynariusza diecezji w Spiringfield, stolicy stanu Illinois. W oświadczeniu informującym o awansie bp.Paprockiego  kardynała Francis George napisał, że jego podwładny „jest bardzo dobrze przygotowany duchowo wprowadzeniu ludu do Boga i bardzo zdolny w zarządzaniu sprawami Kościoła.”

Osobne oświadczenie wydał także bp. Paprocki, w którym dziękuje za 32-letnią posługę w Archidiecezji Chicago kapłanom i biskupom. Szczególne słowa podziękowania skierowane sa do kardynała George’a: „Szczególnie chciałbym wyrazić moje głębokie podziękowanie Jego Eminencji, Francis Kardynał George, O.M.I., Arcybiskupowi Chicago, za to, że był moim prawdziwym mentorem przez ostanie trzynaście lat, podczas których miałem przywilej służyć jako jego kanclerz, jako proboszcz parafii i jak jego pomocniczy biskup.”

Jak powiedział naszemu portalowi przedstawiciele Archidiecezji Chicago  pragnący zachować anonimowość, awans bp Paprockiego na ordynariusza diecezji Springfield  jest przygotowaniem go do objęcia kierownictwa Archidiecezją, niewykluczone, że chicagowską. Obecny kardynał Francis Geroge od kiku lat jest gotów na przejście  na emeryturę. Wszystko wskazuje na to, że za 2 lata jego następcą może być dotychczasowy jego podwładny.

Thomas Paprocki, urodził się w Chicago w 1952 roku jako trzecie z dziewięciorga dzieci. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 roku, jest doktorem prawa kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

MB (Inf. wł.)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*