Wzrosną opłaty za prąd w Illinois

Stanowa Izba Reprezentantów zatwierdziła dużą większością głosów ustawę, która gwarantuje przedsiębiorstwu ComEd podwyżkę opłat za energię przez najbliższych 10 lat. Mimo, że gubernator zapowiada zawetowanie legislacji wyższe opłaty i tak mogą wejść w życie. 

fot. Wikipedia/ Mieszkańcy Illinois muszą przygotować się na wzrost cen za elektryczność

fot. Wikipedia/ Mieszkańcy Illinois muszą przygotować się na wzrost cen za elektryczność

Pieniądze uzyskane dzięki podwyżkom opłat mają być przeznaczone na modernizację systemów dystrybucji energii, dzięki czemu ma się zmniejszyć liczba awarii i przerw w dostawach prądu. Ponadto nowy system ma umożliwić efektywną konserwację energii. Wszyscy użytkownicy mają zostać wyposażeni w tzw. inteligentne liczniki, smartmeters, które mają ułatwić oszczędzanie energii. Krytycy ustawy ostrzegają, że pozwala ona ComEd na niekontrolowane podwyżki rachunków.

W ubiegłym tygodniu wzrost opłat zatwierdziła stanowa Izba Reprezentantów; wcześniej ustawa została zatwierdzona przez Senat Illinois. Gubernator Pat Quinn rozważa zawetowanie legislaji, która – jak stwierdził – jest niekorzystna dla użytkowników prądu.

Weto gubernatora może zostać z łatwością obalone, ponieważ legislatorzy w obydwu izbach posiadają większość głosów odporną na gubernatorskie weto.

ComEd utrzymuje, że rachunek statystycznego odbiorcy prądu wynosi 82 dol. miesięcznie, a po podwyżce rachunki wzrosłyby o 40 centów miesięcznie w 2014 roku. W 2017 roku wrosłyby o 80 centów miesięcznie.

Zrzeszająca emerytów organizacja AARP opublikowała wyniki sondażu, z którego wynika, że większość odbiorców elektryczności sprzeciwia się ustawie.

Źródło: Alicja Otap – Dziennik Związkowy

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*