Wyższy podatek od benzyny na drogi i mosty

Wyższy podatek od benzyny na drogi i mosty

Stowarzyszenie organizacji biznesowych i związków zawodowych proponuje podwyżkę stanowego podatku od sprzedaży benzyny. Uzyskane tą drogą pieniądze byłyby przeznaczone na naprawy nawierzchni jezdni i remonty mostów.

fot.Justin Lane/PAP/EPA

fot.Justin Lane/PAP/EPA

Proponowana, czteroprocentowa podwyżka, jest tylko częścią większego pakietu finansowego, który rokrocznie przynosiłby blisko 2 mld dol. na remonty, reperacje i modernizację mocno zniszczonej oraz przestarzałej infrastruktury transportu i komunikacji w naszym stanie.

Koalicja na rzecz transportu i komunikacji (Transportation for Illinois Coalition, TIC) sugeruje też uzyskanie dodatkowych funduszy poprzez wyeliminowanie kredytów podatkowych dla producentów etanolu oraz wprowadzenie nowych podatków od napraw samochodów, zmiany oleju i mycia aut w myjniach.

Plan TIC został przesłany do ustawodawców stanowych, którzy na razie do niego się nie odnieśli. Parlamentarzystom może nie podobać się to, że TIC chce przeznaczyć cały podatek od sprzedaży benzyny na odbudowę infrastruktury transportu, w wyniku czego powstałaby dziura w budżecie operacyjnym Illinois.

Propozycję TIC już skrytykowało stowarzyszenie właścicieli stacji obsługi (Illinois Petroleum Marketers Association, IPMA), które uważa, iż aktualny 19-procentowy stanowy podatek od sprzedaży benzyny jest za wysoki, bije po kieszeni kierowców. Na dodatek, wysoki podatek uniemożliwia stacjom benzynowym konkurowanie z dystrybutorami paliw napędowych za granicami Illinois, gdzie można taniej tankować.

Przypomnijmy, że w Legislaturze stanowej trwa debata nad projektem budżetowym przedstawionym przez gubernatora Pata Quinna. Parlamentarzyści muszą zatwierdzić budżet stanu do 31 maja. Nowy rok fiskalny Illinois zaczyna się 1 lipca.

(ao)

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*