Medal Jana Karskiego na poświęconej mu wystawie w Chicago. ZOBACZ ZDJĘCIA

Skarbnik Stanu Illinois Dan Rutherford i Konsul Generalny RP w Chicago Paulina Kapuścińska otworzyli ekspozycję Prezydenckiego Medalu Wolności Jana Karskiego oraz wystawę o dziedzictwie polskiego bohatera w Daley Center w Chicago.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w poniedziałek 8 kwietnia w Dzień Pamięci o Holokauście, Yom Hashoah, w galerii wschodniej Centrum Richarda J. Daleya w Chicago przy 50 W. Washington St.

Inauguracji towarzyszyła ekspozycja Prezydenckiego Medalu Wolności, najwyższego amerykańskiego odznaczenia cywilnego, przyznanego pośmiertnie Janowi Karskiemu przez Prezydenta USA Baracka Obamę 29 maja 2012 roku. Odebrał je wówczas Adam Rotfeld – były Minister Spraw Zagranicznych RP, który sam jest Ocalałym z Zagłady.

Jan Karski, młody oficer i kurier Polskiego Państwa Podziemnego, jako naoczny świadek złożył wolnemu światu relację o dokonującej się w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce zagładzie Żydów. Karski sporządził szczegółowe raporty dla rządu RP na uchodźstwie oraz zdał relację brytyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych, a następnie udał się do Waszyngtonu, gdzie w Gabinecie Owalnym odbył spotkanie z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem. W czasie gdy Jan Karski bił na alarm, wymordowano już większość Żydów mieszkających w Polsce. Było jednak jeszcze dość czasu, by ratować nielicznych ocalałych.

Wystawa będzie eksponowana w Daley Center w Chicago do 23 kwietnia 2013 r.

Więcej na: www.chicago.mfa.gov.pl

Źródło: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

 

Zobacz zdjęcia Jacka Boczarskiego z otwarcia wystawy:

Cincopa WordPress plugin

Zdjęcia: Jacek Boczarski
http://fotochicago.blogspot.com/
http://www.jacekb.webs.com/

Categories: Chicago, Fotonews

Comments

 1. Yet
  Yet 11 kwietnia, 2013, 17:24

  Dobrze byloby podpisac czasem, moze co drugie zdjecie.

  Reply this comment
 2. niezalezny
  niezalezny 28 kwietnia, 2013, 11:40

  A co jest z Rot. Witold Pileckim? Zapomnialem, on byl przeciez Narodowcem. Tez „ratowal” Zydow. Ale niestety z rak ZYDOW zginal.
  http://www.wicpolskie.org

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*