Kosztowne wyciszanie domów wokół O’Hare

fot.Tannen Maury/EPA

fot.Tannen Maury/EPA

Około tysiąc domów, w tym prawie 200 historycznych, będzie w tym roku uszczelnianych przed hałasem z lotniska O’Hare. Dla chicagowskiego departamentu lotnictwa oznacza to jeden z najbardziej pracowitych i kosztownych projektów w 20-letniej historii programu.

Miasto przewiduje, że kontrakt na wyciszanie pierwszej serii 660 domów w Chicago i Park Ridge może być zawarty do lutego, a prace mogą ruszyć już z początkiem czerwca. W programie mogą wziąć udział posiadacze nieruchomości, które znajdują się w strefie hałasu znajdującej się na poziomie 65 decybeli i którzy otrzymali od miasta list z zaproszeniem do rejestracji. Miasto w dalszym ciągu czeka na odpowiedź od dodatkowych 200 właścicieli kwalifikujących się nieruchomości, do których wysłano listy. W przypadku 167 domów w historycznym dystrykcie Norwood Park zawiadomienia będą wysłane dopiero po ostatecznym zatwierdzeniu metod prac przez stanową agencję ochrony zabytków (Illinois Historic Preservation Agency), prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2017 r.

Wyciszanie domów będzie polegać na instalacji pełnych drewnianych drzwi wejściowych oraz tłumiących hałas okien i drzwi sztormowych.

Uszczelnianie przed hałasem jednego domu to koszt w granicach 25 tys. dol., a w przypadku historycznego domu – około 100 tys. dolarów. Jeżeli wszyscy właściciele kwalifikujących się nieruchomości wezmą udział w programie, łączny koszt całego projektu wyniesie około 38,2 mln dolarów. Zostanie on pokryty z dotacji federalnej administracji lotnictwa oraz pasażerskich opłat lotniskowych.

Blisko 5 mln skarg dotyczących hałasu wokół lotniska O’Hare wpłynęło do miasta w 2016 r.

Od rozpoczęcia programu w 1995 r. chicagowski departament lotnictwa uszczelnił już blisko 11 tys. domów, jednak po raz pierwszy obejmie specjalistyczne prace nad historycznymi nieruchomościami. Większość dotychczas wyciszanych domów znajdowała się w Bensenville, Schiller Park oraz w 41. okręgu miejskim Chicago. Łączny koszt prac wyniósł 200 mln dolarów. W następnej fazie planowane jest wyciszanie około 500 domów.

W 2015 r. do miasta wpłynęły ponad 4 miliony skarg dotyczących hałasu wokół lotniska, a do października ubiegłego roku liczba skarg sięgnęła 4,4 mln. (jm)

 

Categories: Chicago

Comments

 1. Ben
  Ben 11 stycznia, 2017, 06:30

  Od 4 lat czekam na ten program bo się kwalifikuje I co?? Co roku dostaje informacje ze musze czekać A samoloty nap…..ją mi nad głową codziennie Nie wierzcie im w te bzdury, to jest jedno wielkie oszustwo Koszty milionowe ale do czyjej kieszeni to idzie? Bo napewno nie do mieszkańców obok O’hare Jeżeli dziennik zwiazkowy chce o tym pisać to zapraszam do Bensenville Porozmawiamy

  Reply this comment
  • ten
   ten 11 stycznia, 2017, 17:42

   Dokaldnie my musimy słuchać tego chalasu a cała kasa idzie do chicago, jak tacy dobrzy to niech nam doplacaja do podatków %50 za obniżenie komfortu życia. Ale bo niech nam yardy wycisza . Co ludziom z wyciszania domów jak na yardzie nie można porozmawiać normalnie bo huk.

   Reply this comment
 2. sklepelectrogsm
  sklepelectrogsm 12 stycznia, 2017, 07:14

  W jaki sposób dokładnie będą te domy uszczelniać? Do bena: A czy jak kupowałeś dom to wiedziałeś że kupujesz go koło lotniska?

  Reply this comment
  • Ben
   Ben 13 stycznia, 2017, 10:33

   Jak kupowałem dom to Bensenville było tam gdzie teraz samoloty dotykaj pasa startowego i nie było przynajmniej dwóch nowych pasów które teraz są najbardziej użytkowane Lotnisko się powiększa systematycznie, ruch jest coraz większy Pojawiają się nowe linie nowe połączenia większy ruch i większy hałas Pieniadze dla Chicago też są wieksze! I teraz mi odpowiedz SKLEPELECTRO GSM dlaczego ja i moja rodzina mamy tego sluchac????

   Reply this comment
 3. Ola
  Ola 12 stycznia, 2017, 16:36

  Niestety ale to troche wasza wina?wiedzieliscie co kupujecie?sorry!

  Reply this comment
 4. diwron
  diwron 13 stycznia, 2017, 12:07

  Hałesem, który powoduje O’HARE nie należy się martwić. Za kilkanaście lat Chicago zostanie przemianowane na pewnego rodzaju skansen, który będzie świadczyć o bankructwie polityki jedynie słusznej lewacko-komunistycznej partii. Konsekwencją będzie też znaczne ograniczenie liczby lotów a może także likwidacja lotniska.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*