Wyborcy zagłosują na rewidenta?

Wyborcy zagłosują na rewidenta?

Parlament Illinois zatwierdził podczas czwartkowej sesji specjalnej ustawę, która pozwala na rozpisanie wyborów na rewidenta stanowego. Elekcja odbędzie się, o ile sąd nie obali ustawy.

Zdominowana przez demokratów legislatura przychyliła się do wniosku ustępującego demokratycznego gubernatora Pata Quinna, choć wyborom na rewidenta jest przeciwny obejmujący urząd gubernatora republikanin, Bruce Rauner.

Quinn określił przegłosowanie ustawy o wyborach jako zwycięstwo demokracji. Natomiast republikanie wyrazili przekonanie, że demokraci chcą osłabić władzę nowego gubernatora i zagrozili sprawą sądową.

Wybory na rewidenta mają się odbyć w 2016 roku. Do czasu, aż wyborcy zagłosują na rewidenta, urząd ten będzie sprawować nominowana przez Raunera − Leslie Munger. Zostanie ona zaprzysiężona na urząd w poniedziałek 12 stycznia wraz z innymi politykami stanowymi.

Do 12 stycznia na stanowisku pozostanie Jerry Stermer, były  szef ds. budżetu w  stanowej administracji. Został on mianowany na rewidenta przez ustępującego gubernatora, po tym jak nagle zmarła pełniąca ten urząd Judy Baar Topinka.

(ao)

Na zdjęciu: rewident Leslie Geissler Munger fot.LinkedIn

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*