Wszyscy policjanci z kamerami do końca 2017 r.

fot.Michael Reynolds/EPA

fot.Michael Reynolds/EPA

Policja chicagowska przyspiesza wyposażanie w kamery osobiste funkcjonariuszy. Plan zostanie zrealizowany rok wcześniej, niż oryginalnie przewidywano. Do końca 2017 r. wszyscy funkcjonariusze będą wyposażeni w kamery noszone na mundurach, dzięki czemu ma zwiększyć się transparentność działań policji.

O przyspieszeniu realizacji programu poinformowali burmistrz Rahm Emanuel i szef chicagowskiej policji Eddie Johnson na konferencji prasowej 28 grudnia.

Aktualnie jedna trzecia policyjnych dystryktów zapewnia funkcjonariuszom osobiste kamery. Z chwilą sfinalizowania programu każdy oficer patrolujący ulice miasta w jednym z 22 dystryktów będzie nosił na mundurze kamerę.

Udostępnienie kamer jest częścią większej reformy mającej na celu zwiększenie transparentności działań policji chicagowskiej, która często krytykowana jest za nadużywanie siły. Inne punkty wprowadzanej reformy to m.in. szkolenie w zakresie deeskalacji przemocy i pokojowego rozwiązywania konfliktów, a także powołanie nowej agencji, rozpatrującej przypadki naruszenia regulaminu służbowego przez policję.

Do używania kamer osobistych przez funkcjonariuszy zachęca wydziały policji w całym kraju federalny Departament Sprawiedliwości, który udostępnił fundusze na ten cel, również dla Chicago.

Wyposażanie chicagowskich policjantów w kamery rozpoczęło się w styczniu 2015 roku. Od tego czasu kamery sporządziły ok. 300 tys. nagrań.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*