Wniosek o usunięcie „zmowy milczenia” z wyroku w sprawie Karoliny Obryckiej

Prawnicy miejscy złożyli w sądzie federalnym wniosek o usunięcie z wyroku w sprawie pobicia Karoliny Obryckiej sformułowania „zmowa milczenia”.  Takie wnioski są rzadkie i mają zapobiec stworzeniu precedensu – tłumaczą eksperci.

fot. J. Boczarski/ Karolina Obrycka nie kryła zaskoczenia korzystnym dnia niej wyrokiem ławy przysięgłych w połowie listopada 2012 r.

Ława przysięgłych po trzech tygodniach procesu przed miesiącem uznała słuszność zarzutu, że były policjant Anthony Abbate wraz z kolegami – policjantami próbowali nakłonić Karolinę Obrycką do zmiany zeznań i wycofania  pozwu o pobicie.

Tymczasem niecodzienny wniosek prawników miejskich ma zapobiec powstaniu precedensu, który w przyszłości mógłby decydować o rozstrzygnięciach sądowych w sprawach przeciw departamentowi policji.

W Stanach Zjednoczonych obowiązuje „prawo precedensowe”, które obok prawa ustawowego (statutowego) jest podstawowym źródłem prawa. Dotyczy to w szczególności tradycyjnych gałęzi prawa cywilnego jak prawo kontraktów i deliktów, jak i dziedzin prawa karnego. Ponadto mianem precedensów określane są również wyroki interpretujące postanowienia ustaw i innych aktów prawa stanowionego (charakterystyczny dla krajów anglosaskich i przeciwstawiany systemom prawa Europy kontynentalnej).

Czy dojdzie do usunięcia sformułowania „zmowa milczenia” – zadecyduje o tym sędzia sądu federalnego Amy St. Eve. Eksperci podkreślają, że  sędzia Eve może wziąć pod uwagę podobny wniosek złożony w 2000 roku w stanie Wirginia. Mimo ugody obu stron (departamentu policji i powoda) sędzia utrzymał zapis, o usunięcie którego wnioskowano, kierując się dobrem społecznym.

Ława przysięgłych sądu w Chicago w listopadzie przyznała Obryckiej odszkodowanie w wysokości 850 tys. dolarów; na podstawie porozumienia stron, Polka zobowiązała się do tego, że nie będzie przeciwstawiać się wnioskowi o usunięcie słów „zmowa milczenia”, zaś prawnicy miejscy nie będą składać apelacji o obniżenie sumy odszkodowania.

Czytaj także: 850 tys. dolarów odszkodowania dla Karoliny Obryckiej

Do pobicia Karoliny Obryckiej doszło w lutym 2007 roku, po tym jak barmanka odmówiła podania alkoholu pijanemu policjantowi, będącemu po służbie. Rosły mężczyzna rzucił się na drobną kobietę i zaczął okładać ją pięściami i kopać.

Sprawa zyskała światowy rozgłos, kiedy w internecie pojawiło się upublicznione przez prawników Polki nagranie wideo. Anthony Abbate za napaść i pobicie został skazany na dwa lata dozoru sądowego i dyscyplinarnie zwolniony ze służby.

tz

 

 

Categories: Chicago, Polecamy

Comments

  1. franc
    franc 6 grudnia, 2012, 01:33

    To dopiero bedzie precedens gdy sedzia ugnie sie i przychyli do petycji majora~!~ Ale mam pytanie: czy usuniecie slow o „zmowie milczenia” z wyroku, nastepuje z sentencji czy z uzasadnienia a co na to lawa sedziow przysieglych, przeciez zgodzili sie ze wszystkimi zarzutami, w tym z zarzutem o zmowie milczenia…czegos tu za duzo albo komus za malo!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*