Władze uznały, że szpital nie złamał prawa

Władze uznały, że szpital nie złamał prawa

Stanowe śledztwo wykazało, że podmiejski szpital dopełnił procedur i nie złamał prawa w sprawie przywiezionego tam noworodka wyciętego z łona zamordowanej matki. Rodzina Marlen Ochoa, której dziecko zmarło w piątek, jest oburzona.

W poniedziałek 17 czerwca Departament Zdrowia Publicznego Illinois ogłosił swoją decyzję, w której oczyścił szpital Christ Medical Center w Oak Lawn z podejrzeń zaniedbań i uznał, że placówka nie złamała przepisów w sprawie Yovanny’ego Jadiela Lopeza, noworodka, który trafił tam w kwietniu z kobietą podającą się za jego matkę. Władze bardzo ogólnikowo uzasadniły swoją decyzję. Stwierdziły tylko, że szpital „sprostał wymaganiom Medicare”, po wszczęciu przez nie śledztwa.

Rzecznik rodziny Ochoa-Lopez wyraziła oburzenie z decyzji władz stanowych. Oświadczyła, że dziecko, które już było ofiarą potwornej zbrodni, teraz jest również ofiarą stanu Illinois.

Dziecko, które zmarło w piątek, przebywało na oddziale intensywnej terapii od 23 kwietnia, kiedy 46-letnia Clarisa Figueroa, podająca się za jego matkę, wezwała pomoc do domu na południowym zachodzie Chicago, twierdząc, że właśnie urodziła dziecko. W rzeczywistości Figueroa najpierw zwabiła 19-letnią ciężarną Marlen Ochoa do swojego domu obietnicą dziecięcych ubranek, a następnie wraz z córką, 24-letnią Desiree Figueroa, zamordowały Marlen i wycięły żywe dziecko z jej łona.

Lekarze z Christ Medical Center stwierdzili u dziecka śmierć mózgu. Przy życiu utrzymywany był dzięki specjalistycznej aparaturze. Dopiero po dwóch tygodniach ktoś zawiadomił o noworodku i podejrzanej matce stanową agencję ds. rodzin i dzieci, DCFS, a testy DNA wykazały, że ojcem dziecka jest mąż uważanej za zaginioną Marlen Ochoa. Ciało młodej matki znaleziono później w ukrytym za domem Figureoa śmietniku.

W wydanym oświadczeniu szpital wyraził współczucie dla rodziny Ochoa-Lopez, podziękował władzom stanowym za gruntowne śledztwo, a personelowi szpitala za niestrudzoną i pełną poświęceń pracę.

Matka i córka, które dopuściły się potwornej zbrodni, a także partner starszej kobiety, Piotr Bobak, któremu prokuratura zarzuca zacieranie śladów zbrodni, zostali formalnie oskarżeni i są osadzeni w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją.
(jm)

Na zdjęciu: Christ Medical Center w Oak Lawn fot.Google Map

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*