Władze federalne odmówiły funduszy dla ofiar tornad w Illinois

Władze federalne odmówiły funduszy dla ofiar tornad w Illinois

Władze federalne odmówiły funduszy dla ofiar listopadowych tornad w Illinois uznając za niewystarczające  zniszczenia w rezultacie żywiołu, który spowodował śmierć co najmniej siedmiu osób oraz zrównał z ziemią wiele miast i miejscowości. Gubernator Pat Quinn zapowiedział apelację od decyzji federalnej agencji ds. sytuacji kryzysowych znanej jako FEMA.

fot.National Weather Service Central Illinois/Wikipedia

fot.National Weather Service Central Illinois/Wikipedia

Protest gubernatora Quinna poprze obydwu senatorów z Illlinois, demokrata Richard Durbin i republikanin Mark Kirk. Podobnie jak Quinn wyrazili oni rozczarowanie decyzją Federal Emergency Management Agency.

Odmowa FEMA dotyczy następujących powiatów: Champaign, Douglas, Grundy, Massac, Tazewell, Vermilion, Washington, Wayne oraz Woodford.

Władze Illinois ubiegają się o pomoc finansową rzędu 6,1 mln dol. na pokrycie wydatków, które lokalne samorządy już poniosły i w dalszym ciągu ponoszą w związku z usuwaniem skutków tornad i odbudową siedzib urzędów.

Im szybciej fundusze zostaną udostępnione, tym sprawniej będzie się odbywał proces odbudowy w miejscowościach w okolicy Peoria. Wśród nich jest  miasteczko Washington, w którym  trąba powietrzna zniszczyła większość obszaru.

O swojej decyzji stanową agencję ds. sytuacji kryzysowych FEMA powiadomiła w specjalnym liście, gdzie stwierdziła, że zniszczenia infrastrukturalne nie były dostateczne, by uzasadnić przyznanie funduszy rządowych.

Już wcześniej władze federalne przyznały miliony dolarów pomocy dla mieszkańców i firm na obszarach spustoszonych przez tornada i nawałnice. Około 2 mln dol. przekazała FEMA indywidualnym odbiorcom, a 8,7 mln dol. otrzymały firmy w niskooprocentowanych pożyczkach za pośrednictwem agencji Small Business Administration.

(ao)

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*