0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoDo USA bez wiz już wkrótce? Mark Kirk i Mike Quigley mają...

Do USA bez wiz już wkrótce? Mark Kirk i Mike Quigley mają nadzieję na sukces ustawy

-

Republikański senator Mark Kirk i demokratyczny kongresman Mike Quigley mają nadzieję na szybkie zatwierdzenie przez Kongres kompleksowej ustawy reformującej ruch bezwizowy. Dzięki reformie, obywatele polscy mogliby przyjeżdżać do USA bez wizy i pozostawać w tym kraju do 90 dni,  tak samo, jak turyści z 37 innych państw, w tym 30 europejskich. Politycy z Illinois opowiedzieli o swoich staraniach podczas briefingu prasowego z udziałem Konsul Generalnej RP Pauliny Kapuścińskiej. Spotkanie odbyło się w siedzibie Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego w Chicago. Wzięli w nim udział także przedstawiciele polonijnych organizacji, m.in. prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula.

Przemawia senator Mark Kirk (P). Towarzyszy mu  kongresman Mike Quigley fot. Alicja Otap
Przemawia senator Mark Kirk (P). Towarzyszy mu kongresman Mike Quigley fot. Alicja Otap

Ustawę zmieniającą zdezaktualizowane, według obydwu polityków,  kryteria członkostwa w ruchu bezwizowym, czyli Visa Waiver Program, już zatwierdził Senat USA głosami republikanów i demokratów. Jak podkreślali Kirk i Quigley, reforma jest popierana przez ustawodawców z obydwu partii. Sponsorzy ustawy (Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act) wyrażają optymizm, że tym razem − po wielu wcześniejszych próbach w Kongresie −  uda się dołączyć Polskę do programu bezwizowego. Ustawę popiera prezydent Barack Obama.

REKLAMA

Na środowym spotkaniu w ZAP kongresman Quigley powiedział, że na razie nie wie, na ile konkretnie głosów może liczyć podczas głosowania w Izbie. – Próbnego głosowania jeszcze nie było  − wyjaśnił demokrata.

Senator Kirk  podkreślił, że przybywa zwolenników ustawy, ponieważ znajdują się w niej zapisy dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa granic, przy równoczesnym zwiększeniu ruchu turystycznego. – Chicago jest siedzibą jednej z największych na świecie społeczności polskich − stwierdził republikanin. – Jeśli pozwolimy obywatelom polskim na podróżowanie bez wizy amerykańskiej, to będą częściej odwiedzać rodziny i przyjaciół w Illinois. Równocześnie, zwiększą się nasze dochody z turystyki i USA zacieśnią długoletnie więzi dyplomatyczne z Polską.

Kongresman Quigley wyraził z kolei przekonanie, że trzeba jak najszybciej dokonać aktualizacji obecnych przepisów regulujących ruch turystyczny. – Musimy ułatwić podróżowanie zagranicznym turystom, utworzyć nowe miejsca pracy  i udostępnić miastom w całym kraju, także Chicago, nowe źródła dochodu z turystyki. Reforma ruchu bezwizowego wzmocni nasze bezpieczeństwo oraz pogłębi wzajemne stosunki z ważnymi sojusznikami, takimi jak Polska, którzy są wykluczeni z programu VWP ze względu na jego przestarzałą strukturę − zauważył demokrata.

Do akcji prowadzonej w Kongresie przez obydwu polityków odnieśli się pozytywnie Konsul Generalna RP Paulina Kapuścińska oraz prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej Bogdan Pukszta.

Kirk i Quigley podkreślili, że reforma ruchu bezwizowego jest też popierana przez  krajowe stowarzyszenia turystyczne, hotelarskie i handlu detalicznego (U.S. Travel Association, American Hotel and Lodging Association, National Retail Federation) oraz Amerykańską Izbę Handlową (U.S. Chamber of Commerce).

Według danych U.S. Travel Association (USTA) z 2010 r., 65 proc. odwiedzających USA przybyło z krajów należących do programu bezwizowego VWP. Podczas pobytu w USA wydali oni prawie 61 mld dol. i przysporzyli następne 9 mld dol. w dochodach z podatków.  Czechy dołączyły do VWP w 2008 r. i tylko w ciągu roku o ponad 17 proc. podniosła się liczba czeskich podróżnych odwiedzających USA − z  42 923 w 2007 r. do 50 276.  Warto przy tej okazji zauważyć, że gospodarka Czech jest mniejsza niż Polski. PKB Czech wynosi 217  mld dol. − niemal o połowę mniej niż RP.  Dlatego zwiększenie ruchu turystycznego z Kraju nad Wisłą powinno leżeć w interesie Stanów Zjednoczonych − uważają Kirk i Quigley.

Trzeba podkreślić, że relacje z briefingu przekazały nie tylko polonijne, ale też amerykańskie media, w tym agencja prasowa Associated Press, dzięki czemu o ważnej dla Polaków i Polonii sprawie, dowiedzą się także Amerykanie i przełoży się to być może na większe poparcie dla inicjatywy ustawodawczej senatora Kirka i kongresmana Quigley.

Alicja Otap

[email protected]

REKLAMA

2091332549 views

REKLAMA

2091332850 views

REKLAMA

2093129309 views

REKLAMA

2091333131 views

REKLAMA

2091333278 views

REKLAMA

2091333423 views