Wirtualna rzeczywistość dla chicagowskich policjantów

Wirtualna rzeczywistość dla chicagowskich policjantów

Chicagowska policja testuje technologię wirtualnej rzeczywistości do szkolenia policjantów, by lepiej radzili sobie z wezwaniami dotyczącymi osób cierpiących na zaburzenia psychicznie lub będących w stanie kryzysu emocjonalnego.

Chicagowscy policjanci mają do dyspozycji specjalne zestawy do wirtualnej rzeczywistości, które umożliwiają im „wejście” w możliwą sytuację kryzysową z udziałem chorego psychicznie. Funkcjonariusze mają wówczas możliwość oceny sytuacji z dwóch perspektyw – policjanta oraz samego chorego. Program ma na celu lepsze przygotowanie funkcjonariusza po podjęcia odpowiedniej decyzji, deeskalację napięcia oraz działanie z większą empatią.

Wirtualna rzeczywistość to nowy program pilotażowy, który już używany jest w akademii policyjnej. Zdaniem szefa chicagowskiej policji Eddie’ego Johnsona, narzędzie może okazać się kluczowe, gdyż szkolenia w zakresie zdrowia psychicznego w klasie i z pomocą slajdów „po prostu nie działają”. Johnson podkreślił, że bez prawidłowej oceny sytuacji i reakcji ze strony policjanta, osoba w kryzysie nerwowym łatwo może być potraktowana jak zwykły przestępca, a nawet ucierpieć ze strony stróża prawa.

W 2015 roku funkcjonariusz zastrzelił mężczyznę, przechodzącego rozstrój nerwowy, w jego domu, a ostatnio podczas akcji policyjnej został zastrzelony chory psychicznie, który zabarykadował się na posesji.

(jm)

fot.Peer Grimm/EPA

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*