Willis Tower już nie najwyższy w Ameryce

Willis Tower już nie najwyższy w Ameryce

Wtorek 12 listopada przejdzie do historii Chicago, jako”czarny wtorek”.  Najwyższy budynek w mieście − Willis Tower − tego dnia stracił tytuł najwyższego wieżowca w Ameryce Północnej na rzecz nowego wieżowca  World Trade Center w Nowym Jorku

Willis Tower w Chicago i 1WTC w Nowym Jorku fot. Daniel Schwen/Wikipedia,Matthew Straubmuller/Flickr

Willis Tower w Chicago i 1WTC w Nowym Jorku fot. Daniel Schwen/Wikipedia,Matthew Straubmuller/Flickr

Komisja ds. wieżowców i urbanistyki, złożona z architektów i specjalistów od ustalania wysokości obiektów, zdecydowała, że mimo zmian w projekcie 408-stopowa iglica, która zostanie zainstalowana na 1 World Trade Center powinna być traktowana jako nieodłączna część budowli. Willis Tower prymat wysokości zachowa do dnia, kiedy budowa 1 World Trade oficjalnie dobiegnie końca.

Historycznemu sporowi między Chicago a Nowym Jorkiem w walce o najwyższy wieżowiec towarzyszyły niemałe emocje. World Trade Center powstaje bowiem jako wysokościowiec – pomnik w hołdzie ofiarom zamachów terrorystycznych 9/11.

Burmistrz Chicago Rahm Emanuel nie jest szczególnie zachwycony decyzją komisji.  −To wygląda jak antena, działa jak antena, czyli co? To chyba antena − powiedział Emanuel komentując iglicę na 1 WTC. − Lubię konkurować, ale wiadomo, że najlepszy widok z Willis Tower nie roztacza się z anteny. Jeśli ktoś chce się wspinać na antenę, proszę bardzo.

Liczący 1776 stóp 1WTC został zaprojektowany w swojej wysokości dla upamiętnienia roku, w którym Ojcowie Założyciele podpisali Deklarację Niepodległości. Bez iglicy budynek mierzy 1368 stóp. Wysokość Willis Tower wynosi  − bez anten −  1450 stóp.

− WIlis Tower ma swoje miejsce w historii Chicago, odzwierciedlając proces długiej odbudowy miasta po Wielkim Pożarze i tradycję tworzenia cudów architektonicznych w naszym mieście − przypomniał Peter Alter, archiwista z Chicago History Museum.

Zaprojektowany przez chicagowskie biuro projektów Skidmore Owings  &Merrill Sears Tower w momencie ukończenia (w 1973 r.) stał najwyższym budynkiem świata, odbierając ten tytuł World Trade Center. Stracił go w 1996 r., kiedy ukończono budowę Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur w Malezji.

Chicagowski Willis Tower ciągle dzierży kilka tytułów: ma najwyżej położony taras widokowy, z którego na 103 piętrze można podziwiać miasto i jezioro Michigan. Ostatnie zamieszkałe piętro Willis Tower − 110 − znajduje się wyżej niż 104 , które  zajmować będą mieszkańcy 1 World Trade Center.

(ak)

Categories: Chicago

Comments

 1. Judyta
  Judyta 14 listopada, 2013, 20:29

  Mozna zbudowac plot drewniany wokol Chicago jako teren Emanuela.Bedzie to najdluzszy plot na swieci i honor wroci do Chicago.Amen.

  Reply this comment
  • JASIO
   JASIO 14 listopada, 2013, 21:56

   …. a ciebie uwiazac do tego plotu…bedziesz pilnowac jak pies bude…Judytko jakas tam…

   Reply this comment
   • Judyta
    Judyta 14 listopada, 2013, 23:39

    Czy nie stac cie na wiecej.Blysles intelektem posledniej proby.Naciagaj kalesony na leb debilu bo resztki masy galaretowatej pomiedzy uszami ci zamarznie.

    Reply this comment
    • JASIO
     JASIO 15 listopada, 2013, 08:48

     Kalesony nosza takie stare kwoki jak ty wsiowy wymiocie…Judyto czy inna jakas miernoto….

     Reply this comment
     • Judyta
      Judyta 15 listopada, 2013, 09:12

      wiec tak jak myslalam.Brak mozgu.Imbecyl w czystej postaci.

 2. JASIO
  JASIO 16 listopada, 2013, 11:57

  Eunuchu , dalej wsiowa koparo Judyto…nawijaj jajowodzie.

  Reply this comment
 3. Judyta
  Judyta 16 listopada, 2013, 14:18

  Ścierwo i rzezaniec w pigułce.

  Reply this comment
  • JASIO
   JASIO 16 listopada, 2013, 16:06

   Tylko tyle? Wyrzuc z siebie slinotok szmaciaro…no dawaj…postaraj sie pokrako judytowa

   Reply this comment
   • Judyta
    Judyta 16 listopada, 2013, 18:26

    Jak dla ciebie wystarczy prostaku.Zgnilizna moralna uczynila z ciebie calkowite zezwierzecenie.Szkoda czasu znizac sie do twego zerowego poziomu.Kloaka to twoje srodowisko zyciowe.W nim sie ulegles i w nim zakonczysz swa marna wegetacje.

    Reply this comment
    • JASIO
     JASIO 16 listopada, 2013, 22:59

     Jeszcze prosze o wiecej.Wylej ta zolc z siebie przykladna niewiasto.Dalej do dziela narcyzie kobiecosci o „wysokim”poziomie.Pokaz na co cie stac milosci ty moja :-)Judytko skarbie tego swiata….

     Reply this comment
     • Judyta
      Judyta 16 listopada, 2013, 23:29

      Jak dla ciebie wystarczy prostaku.

 4. JASIO
  JASIO 17 listopada, 2013, 00:49

  tEPA DZIDA JUDYTA JUZ STRACILA DOPLYW GOWNA DO SWOJEGO MOZGU…MOZE TRZEBA PUSCIC DOLEM JAK ZWYKLE…TYLKO SIE PODMYJ BO PARTNER TWOJ BEDZIE W SZOKU KOBIECINO Z BURAKOWA :-)pOZDRAWIAM smierdzielu 🙂

  Reply this comment
 5. JASIO
  JASIO 17 listopada, 2013, 01:05

  A tak na powaznie mysle ze jestes wartosciowym czlowiekiem,ale to Ty Judyto zaczelas uzywac sobie do mojej osoby wulgaryzmow.Przepraszam jezeli Cie urazilem I niech Ci sie w zyciu powodzi……Twoj JASIO 🙂

  Reply this comment
  • Judyta
   Judyta 17 listopada, 2013, 18:25

   Ja tez sadze ,ze jestes szlachetnym jegomisciem o elegankich manierach.Mysle jednak,ze zaszlo jakies nieporozumienie i nieswiadomie przypadkowo napisales komentujac moj wpis ” …. a ciebie uwiazac do tego plotu…bedziesz pilnowac jak pies bude…”.Niepowinnam sie jednak tak unosic i jest mi bardzo z tego powodu glupio.Przyjmnij j.ednak prosze moje przeprosiny.Twoja Judyta

   Reply this comment
   • JASIO
    JASIO 17 listopada, 2013, 19:53

    No i swiat stal sie piekniejszy 🙂 Twoj JASIO
    PS. Judyta…ladne imie,takie inne nie szablonowe…Pozdrawiam 🙂

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*