Więźniowie skorzystają z Obamacare

Więźniowie skorzystają z Obamacare

Szeryf powiatu Cook, Tom Dart, który od dawna usiłuje radzić sobie z rosnącą liczbą więźniów z  zaburzeniami psychicznymi, w niedzielnym programie WGN AM-720 poinformował słuchaczy, że około 9 tys. osób osadzonych w powiatowym więzieniu, w tym 3 tys. z poważnymi problemami mentalnymi, wystąpiło o przyznanie opieki w ramach reformy medycznej Affordable Care Act, (ACA) by  skorzystać z pomocy specjalistów.

Szeryf powiatu Cook Tom Dart fot.Facebook

Szeryf powiatu Cook Tom Dart fot.Facebook

Dart zauważył, że w wyniku systematycznego zamykania klinik zdrowia psychicznego, wiele chorych osób trafiło do więzienia. Ich obecność wiąże się z dodatkowymi kosztami, wymaga bowiem organizowania specjalnych szkoleń dla pracowników.

Według szeryfa, powiatowe więzienie jest obecnie największym w stanie Illinois, a prawdopodobnie również w całym kraju, „szpitalem” dla ludzi z mentalnymi zaburzeniami.

W przyszłym tygodniu szeryf Dart odbierze nagrodę Krajowego Związku ds. Chorób Psychicznych (National Alliance on Mental Health) za podejmowane przez niego próby radzenia sobie z problemem. „Chicago Tribune” podaje, że chociaż Dart docenia uznanie, to jednak specjalnie się tym nie cieszy, ponieważ obawia się, że problem, który dotyczy całego kraju, nie zostanie rozwiązany. Szeryf twierdzi, że zamykanie dzielnicowych klinik zdrowia psychicznego doprowadziło do kryminalizacji chorób, choć koszt zamykania ludzi w więzieniach jest znacznie wyższy od leczenia.

– Korzystając z ustawy ACA, zwanej powszechnie Obamacare, więźniowie będą mieli przynajmniej możliwość skorzystania z pomocy specjalistów pod warunkiem, że znajdą otwartą klinikę. I to jest właśnie największy problem – powiedział szeryf Dart. (eg) 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*