Wieża kontroli ruchu im. Romana Pucinskiego, wynalazcy “czarnej skrzynki” (ZDJĘCIA)

Wieża kontroli ruchu im. Romana Pucinskiego, wynalazcy “czarnej skrzynki” (ZDJĘCIA)

Aurelia Pucinski przy Roman C. Pucinski Tower na lotnisku O’Hare fot.Marek Dobrzycki

 

Roman Pucinski, nieżyjący polonijny działacz, polityk amerykański, weteran II wojny światowej i wynalazca ,,czarnej skrzynki” został pośmiertnie uhonorowany za swe dokonania na rzecz lotnictwa cywilnego. W czwartek 25 października jedna z wież kontroli ruchu powietrznego na lotnisku O’Hare została uroczyście nazwana imieniem Romana Pucinskiego.

W ceremonii nadania imienia Roman Pucinski Tower wzięła udział córka legendarnego polityka, Aurelia Pucinski, sędzia Sądu Apelacyjnego Illinois, rodzina i przyjaciele nieżyjącego oraz przedstawiciele lokalnych władz i organizacji polonijnych.
Roman Pucinski (1919-2002) był osobą niezwykle zasłużoną dla społeczeństwa amerykańskiego, polskiego i polonijnego. Jako pilot Sił Powietrznych USA w czasie II wojny światowej wpadł na pomysł zastosowania „czarnej skrzynki”, która w nagraniu dźwiękowym rejestruje, co się dzieje w kabinie pilota w czasie lotu, co później może być pomocne np. w ustaleniu przyczyn katastrofy samolotowej. Za ten wynalazek Roman Pucinski został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi Stanów Zjednoczonych w 1998 roku.
Na początku lat 50. Pucinski kierował pracami kongresowej komisji śledczej ds. zbrodni katyńskiej. W latach 1958-72 sprawował urząd kongresmana, a w latach 1973-91 radnego miejskiego. Przed karierą polityczną pracował jako reporter dla gazety ,,Chicago Sun-Times”.
Był długoletnim działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej, w którym m.in. sprawował funkcję prezesa wydziału na stan Illinois.
(ao)

Zdjęcia: Marek Dobrzycki

  • Aurie Pucinski
  • FullSizeRender
  • 20181025_104140
  • Aviation Committee Chairman Alderman Ed Burke & Aurie Pucinski
  • FullSizeRender(6)
  • FullSizeRender(5)
  • Alderman Laurino
Categories: Chicago, Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*