Wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki

Trzeciomajowe uroczystości w Chicago w obiektywie   

Chicagowskie obchody upamiętniające 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęła uroczystość podniesienia flagi na Daley Plaza w centrum miasta oraz złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na skwerze przy Shedd Aquarium.

Zasługi Tadeusza Kościuszki dla Polski i Stanów Zjednoczonych przypomniał Sebastian Pękala ze szkoły, której generał jest patronem

Zasługi Tadeusza Kościuszki dla Polski i Stanów Zjednoczonych przypomniał Sebastian Pękala ze szkoły, której generał jest patronem

Witając przybyłych gości, wiceprezeska Związku Narodowego Polskiego Teresa Abick przypomniała o tym, że organizowana przez tę organizację doroczna uroczystość jest oddaniem hołdu bohaterowi Ameryki i Polski. Do postawy generała w duszpasterskim słowie nawiązał ks. dyr.Andrzej Maślejak, a skarbnik Illinois Dan Rutherford nie krył uznania mówiąc, że święto konstytucji jest symbolem polskiej odwagi i umiłowania wolności.

Jesteśmy dumni, że zarówno Polacy, jak i Amerykanie mogą poszczycić się najstarszą konstytucją na całej planecie – mówił skarbnik. – Jestem dumny, że mogę być częścią obchodów uchwalenia konstytucji z moimi polskimi przyjaciółmi mieszkającymi w  Chicago – podkreślił.

Wartę honorową przy pomniku zaciągnęły szkolne, weterańskie i organizacyjne poczty sztandarowe na czele z uczniami polskiej szkoły im. Tadeusza Kościuszki i członkami Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki. Po odśpiewaniu wraz z Chórem im. Fryderyka Chopina hymnów, głos zabrali reprezentanci poszczególnych organizacji i urzędów. Uroczystość zwieńczyła ceremonia złożenia wieńców. Dziękując uczestnikom za przybycie prezes ZNP i KPA Franciszek Spula zaprosił zgromadzonych do udziału w dalszej części trzeciomajowych obchodów.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

Categories: Chicago, Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*