Wielkie korporacje wykupują domy w okolicach Chicago… Ożywia się rynek nieruchomości, ale mogą wzrosnąć ceny domów i czynsz

Wielkie korporacje wykupują domy w okolicach Chicago… Ożywia się rynek nieruchomości, ale  mogą wzrosnąć ceny  domów i czynsz

Inwestorzy z Wall Street masowo wykupują na przedmieściach Chicago domy jednorodzinne – pisze gazeta Chicago Tribune w swoim niedzielnym wydaniu. Tysiące domów − wśród nich również odebrane przez banki (w procedurze foreclosure) − zostało nabytych przez wielkie korporacje. Po wyremontowaniu domy są przeważnie wynajmowane, ponieważ zakupienie własnego domu przez członków klasy średniej, jest obecnie bardzo trudne.

home foreclosure

fot.respres/blahedo/Wikipedia

W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku  osiem wielkich korporacji z różnych stron kraju, z których tylko jedna ma siedzibę w Illinois, zakupiło 3200 domów jednorodzinnych w rejonie  wielkiej aglomeracji chicagowskiej obejmującej dziewięć powiatów − wynika z analiz Realty Track, firmy badania rynku realnościowego .

Realizacja amerykańskiego marzenia  oddala się coraz bardziej od klasy średniej. Wielu mieszkańców  Illinois częściej optuje teraz za wynajmem, a nie kupnem domu, ponieważ uzyskanie pożyczek hipotecznych nie jest łatwe.

Zdaniem chicagowskiej gazety nowe trendy, jakimi są korporacyjni właściciele domów oraz wynajem zamiast kupna, zmodyfikują rynek handlu nieruchomościami, ceny domów oraz wysokość czynszu.

Jak uważają eksperci w dziedzinie rynku nieruchomości, zmiany może nie nastąpią szybko, ponieważ rynek aglomeracji chicagowskiej jest zbyt duży, ale należy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości ceny i czynsz pójdą w górę.

Eksperci zwracają też uwagę na pozytywne rezultaty  zjawiska:  wykupywanie domów przez korporacje może przyspieszyć wychodzenie z kryzysu rynku nieruchomości. Specjaliści podkreślają, że kryzys nie skończy się dopóty, dopóki tysiące domów odebranych przez banki nie wróci z powrotem na rynek i nie zostanie sprzedanych.

Inwestorzy z Wall Street dysponują odpowiednimi środkami finansowymi, by zaniedbane posesje w krótkim czasie wyremontować i doprowadzić do porządku, co jest warunkiem szybkiego powrotu na rynek − w celu sprzedaży lub wynajmu.

Wiodącym nabywcą domów jednorodzinnych w kraju jest  spółka inwestycyjna Blackstone Group, która zakupiła 40 tys. posesji w 14 miejscowościach, w tym 2500 w okolicach Chicago. Spółka reklamuje swoje domy na rynku pod szyldem Invitation Homes. Czynsz w wynajmowanych przez nią domach waha się od 1,5 tys. dol. do 3 tys. dolarów. Inne korporacje występują na rynku pod takimi nazwami jak: Waypoint Homes, American Homes 4 Rent, Hyperion Homes i BLT Homes.

(ao)

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*