Więcej polskich rodzin  skorzysta z pomocy żywnościowej 

fot.PIX1861/pixabay.com

fot.PIX1861/pixabay.com

Dzięki nowej ustawie więcej rodzin, w tym również polskich, skorzysta z pomocy żywnościowej w Illinois.

Ustawa, podpisana przez gubernatora Bruce’a Raunera, dopuszcza do programu rodziny o wyższych niż dotychczas dochodach.  Do niedawna inicjatywa nazywana była programem znaczków żywnościowych (ang. food stamps), a obecnie określana jest skrótem SNAP (ang. Supplemental Nutrition Assistance Program).

W federalnym programie pomocowym SNAP, realizowanym przez władze Illinois, będą wkrótce mogły uczestniczyć rodziny, których dochód nie przekracza 165 proc. poziomu ubóstwa. Do tej pory było to 130 procent.

Kryteria są jeszcze bardziej złagodzone w przypadku rodzin, w których jest osoba starsza lub niepełnosprawna. Takie rodziny będą mogły skorzystać z pomocy żywnościowej SNAP, jeśli ich dochody nie przekroczą 200 procent poziomu ubóstwa, wyznaczonego przez rząd federalny.

Rozszerzona pomoc żywnościowa będzie dostępna w przyszłym roku, ponieważ ustawa (SB 1847) wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.  Władze Illinois spodziewają się dodatkowych 60 mln dol. w dotacjach federalnych na realizację rozszerzonej inicjatywy SNAP.

Poziom ubóstwa ustalony przez władze federalne to dla jednej osoby dochód roczny nieprzekraczający 11 770 tys. dol., dla 2-osobowej rodziny – 15 930 tys. dol., 20 090 tys. dol. – dla 3-osobowej i  24 250 tys. dol. – dla 4-osobowej.

Programem zarządza Departament Opieki Społecznej Illinois (Illinois Department of Human Services, DHS). Podanie o świadczenia można wypełnić na stronie internetowej urzędu:  www.dhs.state.il.us, albo wydrukować je z witryny, wypełnić i odesłać pocztą. Można też zgłosić się do dzielnicowych i środowiskowych agencji socjalnych, by za ich pośrednictwem dopełnić wymaganych formalności.

Członkom polonijnej społeczności w złożeniu dokumentów asystuje Centrum Informacyjne PNA − tel.  (773) 763 8520. Natomiast nie świadczy już tej usługi  Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie. Jak powiedziała nam przedstawicielka ZAP, agencja nie przyjmuje nowych petentów ubiegających się o SNAP, ale kontynuowane są sprawy dotychczasowych beneficjentów tego programu. W złożeniu podań o odnowienie świadczeń SNAP pomaga w ZAP wolontariuszka. Nasza rozmówczyni nie potrafiła powiedzieć, dlaczego zarząd ZAP zredukował tak ważną dla polonijnej społeczności usługę.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. Pit
  Pit 30 lipca, 2015, 21:49

  Polacy opluwaja meksykanow i kolorowych ze zyja z zasilkow a w polskich sklepach co drugi placi karta EBT i 90% posiada public aid

  Reply this comment
 2. Pit
  Pit 30 lipca, 2015, 21:52

  Zrzeszenie pomaga tylko wtedy jak dostaje za to kase od government jak kaski nie ma to zdychaj na ulicy

  Reply this comment
 3. SARA
  SARA 31 lipca, 2015, 09:56

  meksykany i tak maja lepiej ,bo zawsze maja pomoc od swoich krewnych czy rodakow i blisko do swojej ojczyzny ,zagranica Meksyk a polacy wzajemnie sie nienawidza i krytykuja
  kabluja ,okradaja innych , wykorzystuja tych co dopiero przyjechali itd.
  nawet ci co maja dobre zarobki, to tez naciagaja government na zapomogi ukrywajac swoje prawdziwe dochody ,tacy polacy sa ,chciwe kombinatory i kochaja darmoszka……..

  Reply this comment
 4. Marty
  Marty 31 lipca, 2015, 13:06

  drugim oficjalnym jezykiem w Stanach ,jest hiszpanski ,czyli wszystkie meksykany moga wszystko zalatwiac w swoim jezyku a polacy NIE
  bez dobrej znajomosci tutejszego angielskiego sa jak polanalfabeci ,wykorzystywani wszedzie, nawet przez innych polakow na emigracji

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*