Wichury i tornada na środkowym zachodzie

Mieszkańcy metropolii Chicago i pozostałych regionów stanu Illinois wciąż zmagają się z porywistym wiatrem, wiejącym z prędkością przekraczająca 70 mil na godzinę. We wtorek na lotnisku O’Hare odwołanych zostało 150 lotów. W środę sytuacja wróciła do normy, chociaż wiele lotów wciąż było opóźnionych. Trwa usuwanie szkód i liczenie strat.

fot.ABC/ Tornado uszkodziło we wtorek dom w miejscowości Peonte

Krajowe Centrum Meteorologiczne wystosowało oficjalne ostrzeżenie przed huraganowym wiatrem, który na środkowym zachodzie wiał będzie do środy wieczorem.

We wtorek w kilku miejscowościach zanotowano tornada. Wichury zewrwały w wielu miejscach sieć elektryczną, połamały wiele drzew i uszkodziły kilka budynków. 

Jak podaje stacja ABC7 tornado zanotowano w miejscowości Peonte, w powiecie Will, około 40 mil (70km) na południe od Chicago. Trąba powietrzna zerwała dachy na jednym domu i kilku budynkach gospodarczych. Nikt nie został ranny.

Krajowe Centrum Meteorologiczne otrzymało we wtorek rano dwa inne zgłoszenia o tornadach w pobliżu miejscowości Chebanse i Donovan. Porywisty wiatr, którego prędkość w porywach przekracza 70 mil na godzinę, uszkodził w wielu miejscach sieć elektryczną. Bez prądu było w sumie około 60 tys. mieszkańców Illinois, z czego około 28 tys. na zachodnich przedmieściach Chicago. W środę rano bez prądu wciąż było około 2 tys. osób. Porywisty wiatr wiejący w środę z prędkością dochądzącą lokalnie do 60 mil na godzinę utrudniał pracę ekipom energetycznym pracującym w terenie.

Pogoda spowodowała także duże utrudnienia w ruchu lotniczym. We wtorek rano na lotnisku O’Hare odwołanych zostało blisko 150 lotów. Zakmnięte dla odwiedzających są także tarasy widokowe w  Willis Tower.

Synoptycy ostrzegają mieszkańców Illinois i innych stanów na środkowym zachodzie, aby w miarę możliwości pozostali w swoich domach i zabezpieczyli je przed silnym wiatrem.

Aktywny front atmosferyczny przesuwa się szybko w kierunku wschodniego wybrzeża. Ostrzeżenie przed wiatrem obowiązywac będzie do środy rano.

MNP (ABC, CNN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*