Walka ze skutkami powodzi

Gubernator Pat Quinn (P) podczas narady z szefami agencji stanowych fot.: Biuro gubernatora

Gubernator Pat Quinn (P) podczas narady z szefami agencji stanowych fot.: Biuro gubernatora

W miniony piątek gubernator Pat Quinn ogłosił stan klęski żywiołowej w 38 powiatach Illinois po przeprowadzeniu inspekcji zniszczeń na terenach dotkniętych powodziami. Gubernator odwiedził m.in. zalane miasteczka Elmhurst, Des Plaines, River Forest i Westchester. W Des Plaines woda przedostała się aż do śródmieścia. 

Ogłoszenie klęski żywiołowej przyspieszy i ułatwi dostęp do środków pomocowych oraz pozwoli władzom Illlinois na formalne ubieganie się o pomoc od rządu federalnego.

Podtopienia i szybko podnoszący się poziom wody w rzekach spowodowały ewakuacje, przerwy w dostawie prądu, zamknięcia dróg, zniszczenia budynków i posesji.

“Illinois stoi w obliczu poważnych zniszczeń i z doniesień wynika, że warunki się pogorszą w najbliższych dniach ” – powiedział w piątek gubernator Quinn.

Jak podkreślił, władze stanu Illinois muszą zadbać o to, by każdy powiat otrzymał niezbędną pomoc.

„Czekając na ustąpienie zagrożenia powodziowego mieszkańcy Illinois powinni zachować ostrożność i unikać zalanych dróg” – mówił gubernator.

Gubernatorska deklaracja klęski żywiołowej wydana w ostatni piątek obejmuje następujące powiaty: Adams, Brown, Bureau, Calhoun, Carroll, Cass, Champaign, Cook, DeKalb, DuPage, Fulton, Greene, Grundy, Hancock, Henderson, Henry, Jersey, Jo Daviess, Kane, Kendall, Lake, LaSalle, Marshall, Mason, McHenry, Mercer, Morgan, Peoria, Pike, Putnam, Rock Island, Schuyler, Scott, Tazewell, Whiteside, Will, Winnebago oraz Woodford.

Władze stanu Illinois mają odpowiednio przeszkolony personel i zasoby materialne, które mogą zmobilizować w przypadku katastrofy, jak np. ciężarówki, ciężki sprzęt maszynowy oraz ekipy pracownicze. Te ostatnie mogą wykonywań różne zadania, m.in. usuwać zanieczyszczenia oraz utrzymywać porządek i bezpieczeństwo.

Akcja przeciwpowodziowa koordynowana jest w całym Illinois przez stanową agencję ds. sytuacji nagłych Illinois Emergency Management Agency. IEMA rozpoczęła dystrybucję pomp i zleciła władzom ds. więziennictwa, Illinois Department of Corrections, by więźniowie napełniali worki z piaskiem, używane do budowania zapór przeciwpowodziowych.

Aktualne informacje na temat powodzi i utrzymania bezpieczeństwa podają władze Illinois na witrynie internetowej: www.Ready.Illinois.gov. O stanie dróg informuje strona: www.GettingAroundIllinois.com/gai.htm.

Alicja Otap

a.otap@dziennikzwiazkowy.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*