W stanowym Kapitolu szopka, menora i… symbole satanistyczne

W stanowym Kapitolu szopka, menora i… symbole satanistyczne

W tym roku obok szopki bożonarodzeniowej i żydowskiej menory w rotundzie na stanowym Kapitolu wystawiona została rzeźba kościoła satanistycznego z Chicago, która przedstawia rękę kobiety trzymającą jabłko.

Autorzy projektu ubiegając się o wystawienie ich projektu napisali w aplikacji, że ich nieteistyczna organizacja ma na celu propagowanie szczodrości i empatii wobec człowieka. Organizacja twierdzi, że ich wystawa podobnie jak inne wpisuje się w motywy biblijne przez nawiązanie do historii Adama i Ewy i oddaje hołd biblijnemu drzewu poznania dobra i zła. Pod rzeźbą znajduje się napis „Wiedza jest największym darem”.

Zdaniem rzecznika sekretarza stanu, Dave’a Drukera satanistyczna grupa ma takie same prawo do wystawiania swoich symboli w rotundzie na Kapitolu jak inne organizacje religijne. Gwarantuje im to pierwsza poprawka do konstytucji zapewniająca „prawo wyrażania uczuć i myśli”.

Dodatkowo budynek jest miejscem publicznym, a stan nie może cenzurować wystaw, które nie są opłacane z pieniędzy podatnika.

(jm)

fot.Daniel Schwen/Wikipedia

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*