W październiku głosowanie ws. odwołania podatku od napojów

Nie odbyło się zaplanowane na 13 września głosowanie ws. odwołania podatku od napojów orzeźwiających w powiecie Cook. Rada tego powiatu skierowała projekt ustawy do komisji , a głosowanie przełożyła na 11 października.

Grupa członków rady powiatu Cook, na czele której stoi Richard Boykin (demokrata z Chicago, 1. okręg) wyraziła przekonanie, że zgromadzi dostateczną liczbę głosów, by odwołać podatek wynoszący centa za uncję płynu.

Boykin stwierdził, że nowy podatek jest dużym obciążeniem dla mieszkańców powiatu i jest niekorzystny dla handlu detalicznego, który traci klientów i utarg na rzecz sklepów poza granicą powiatu Cook.

Starania Boykina popierają stowarzyszenia detalistów i niektóre organizacje konsumenckie. Aby anulować podatek, Boykin i jego stronnicy potrzebują większości trzech piątych głosów zdolnej do obalenia weta Toni Preckwinkle, przewodniczącej Rady Powiatu Cook.

Preckwinkle, szefowa władz powiatu i pomysłodawczyni podatku od drinków, dokłada starań, by utrzymać go w mocy. Jej akcję popiera służba zdrowia i nowojorski miliarder Michael Bloomberg, który chce ograniczyć spożycie wysokosłodzonych napojów, powodujących otyłość i cukrzycę.
Dodatkowo Preckwinke ostrzega, że dochody z podatku potrzebne są min. na utrzymanie opieki zdrowotnej i wymiaru sprawiedliwości w powiecie Cook i grozi, że gdy zabraknie środków finansowych – będą zwolnienia z pracy np. lekarzy i pielęgniarek w powiatowych szpitalach i przychodniach.

Według szacunków władz powiatu Cook podatek od napojów ma przynieść 80 mln dol. dochodu w tym roku i 200 mln dol. w przyszłym.

Przypomnijmy, że podatek od napojów orzeźwiających wszedł w życie 1 sierpnia. Obejmuje wszystkie napoje za wyjątkiem wody, niesłodzonych soków, mleka i alkoholu. Nazywany jest podatkiem od sody, choć obejmuje szeroki asortyment drinków, również dietetycznych bez cukru oraz napoje energetyzujące.
(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. diwron
  diwron 13 września, 2017, 16:29

  Jedno zasadnicze pytanie. Czy zwolennikom podatku chodzi o dodatkowe wpływy do budżetu powiatowego, czy też zależy im na zdrowym społeczeństwie? Jeżeli ważny jest budżet, to ludzie powinni pić jak najwięcej napojów słodzonych, i zapewne spożycie nie ulegnie obniżeniu. Wpływy do budżetu będą znaczne. Ponadto napoje można przywozić z Indiany czy też z sąsiednich powiatów. Natomiast zdrowe społeczeństwo będzie możliwe wtedy, jeżeli ludzie będą odpowiedzialni za siebie i do tej odpowiedzialności należy ich przygotować. Zacząć należy od szkół wszystkich szczebli. Wyrzucić ze szkół związki zawodowe i przygotowywać od najmłodszych lat do odpowiedzialności osobistej za swoje zdrowie. Rządząca w powiecie Cook mafia demokratyczno-związkowa chce mieć obywateli o mentalności niewolników i tacy nie zmienią swoich nawyków. Będą pili to co zawsze i nic tu nie pomoże bujający w obłokach pan Bloomberg. Cukier uzależnia tak jak narkotyki.

  Reply this comment
 2. diwron
  diwron 15 września, 2017, 15:57
 3. diwron
  diwron 15 września, 2017, 16:03

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*