W marcu pierwsze miejskie ID

W marcu pierwsze miejskie ID

Wiemy już, jak będzie wyglądać pierwsze miejskie ID, choć chętni do ich otrzymania będą jeszcze musieli poczekać parę miesięcy. Burmistrz Emanuel wraz z sekretarzem miasta zaprezentowali wzór długo oczekiwanego dokumentu.

Burmistrz Chicago Rahm Emanuel w towarzystwie sekretarza miasta Anny Valencii w czwartek, 14 grudnia zaprezentował wzór miejskiego ID, spełniając tym samym choć częściowo obietnicę wydania pierwszych kart przed końcem 2017 roku. Biuro Valencii podało, że pierwsze karty będą wydawane w marcu 2018 r., lecz nie określono dokładnej daty.

Projekt miejskich dowodów tożsamości zakłada pomoc nieudokumentowanym imigrantom, młodzieży, bezdomnym i byłym więźniom w korzystaniu z szeregu usług miejskich. Oprócz tego posiadacze karty prawdopodobnie będą mogli korzystać ze zniżek i ofert w instytucjach kulturalnych, a nawet otworzyć konto bankowe. Lista korzyści wynikających z posiadania karty ma być dopracowana i ogłoszona na początku przyszłego roku.

Pierwszych 100 tys. miejskich ID oraz kart dla seniorów będzie wydawana bezpłatnie. Karty dla byłych więźniów oraz ofiar przemocy domowej również będą darmowe. Pozostali za wyrobienie dokumentu będą musieli zapłacić 10 dol. (dorośli) oraz 5 dol. (dzieci do 17 roku życia).

Karty będą wydawane za okazaniem odpowiednich dokumentów. Na ich liście są – wygasły zagraniczny paszport, zagraniczne prawo jazdy, świadectwo ukończenia liceum lub dyplom GED. Do poświadczenia rezydencji w Chicago niezbędne będzie rozliczenie podatkowe, wyciąg z banku lub sądowy nakazy stawiennictwa.

Dziesiątki tysięcy chicagowian nie posiada oficjalnego dowodu tożsamości ze zdjęciem, co uniemożliwia im korzystanie z usług miejskich, otrzymanie karty do biblioteki, biletu miesięcznego, czy posiadanie konta w banku.

Mimo podkreślanych przez Emanuela i Valencię korzyści płynących z miejskich dowodów tożsamości, projekt w dalszym ciągu wzbudza kontrowersje. Największym problemem jest zabezpieczenie danych osób, którym wydane byłyby takie dokumenty. Problemu tego, przy wystawianiu takich dokumentów tożsamości, doświadczyli urzędnicy z Nowego Jorku. Po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta władze Nowego Jorku stanęły przed sądowym nakazem udostępnienia tych danych.

W odpowiedzi na obawy mieszkańców Anna Valencia zapewniała, że bezpieczeństwo danych mieszkańców jest priorytetem numer jeden. W tym celu miasto choć dysponowałoby nazwiskami posiadaczy miejskiej karty identyfikacyjnej, nie przetrzymywałoby ich adresów ani numerów telefonu.
(jm)

fot.Mayor Rahm Emanuel/Twitter

 

Categories: Chicago

Comments

 1. Christopher
  Christopher 15 grudnia, 2017, 12:05

  Tak ale z praktyki wiedzac ten dokunet poza city Chicago w zadnym innym stanie nie bedzie honorowany dokladnie tak samo bylo w przypadku NY city a byly przypadki ze np. w niektorych Motelach takich jak Motele 6 zglaszaly legitymujacego sie takim dokumentem do Homeland Security Dep. nie tylko w stanie Arizona ale I przy granicy z Canada .

  Reply this comment
 2. Anonim
  Anonim 15 grudnia, 2017, 12:32

  Lepiej posiadać jakiekolwiek ID niż żadnego. I cóż z tego, że nie będzie honorowane poza miastem, skoro osoba, która nie posiada żadnego ważnego ID nie mogłaby przedstawić żadnego dokumentu zarówno w mieście jak i pozanim.

  Reply this comment
 3. Aga
  Aga 15 grudnia, 2017, 15:42

  Bezsennsu!

  Reply this comment
 4. Anonim
  Anonim 15 grudnia, 2017, 16:53

  Napisane bez sensu. Pisze ze osoby dzieko temu I.D beda mogly wkoncu zalozuc konto w banku, a pozniej, ze zeby dostac I.D ze trzeba okazac np. Wyciag z banku…

  Reply this comment
 5. Adam
  Adam 15 grudnia, 2017, 17:30

  Może zaczęli by coś robić z ta przestępczość w Chicago, niż wymyślać jakie głupie pomysły. Potrafią tylko dokładać podatki, pensie płacimy pracownikom i nauczycielom. Chory system który upadnie

  Reply this comment
 6. Anonim
  Anonim 15 grudnia, 2017, 20:12

  Wielki nonsense nie rozumie jaki jest cel tych IDs jedynie żeby zebrać kasę !!! A puzniej można je wrzucić do toalety bo nikt ich nie będzie respektował. Następne cudodzielo chicagowskim władz.

  Reply this comment
 7. Aga
  Aga 16 grudnia, 2017, 08:20

  Bezsennsu……bo niedlugo beda wracac „”wszyscy „”gdzie ich miejsce…

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 16 grudnia, 2017, 14:10

   Aga, analizujac twoje wpisy prawdopodobnie jestes bardzo nieszczesliwa kobieta.
   Co niedziele siedzisz w pierwszym rzedzie w kosciele a tyle nienawisci w twoim sercu.
   Ogarnij sie i pomysl my wszyscy jestesmy tacy sami,jestesmy jednoscia a Bog nie stworzyl tylko tych co sa legalnie i siedza z toba w koscielnej lawce przed oltarzem.Jak juz tak blisko oltarza siedzisz to tez powinnas slyszec co twoj klecha mowi „kochaj blizniego swego jak siebie samego”
   Moze nie kazdy mial tyle szczescia co ty.Znamludzi i rodziny bez papierow mieszkajacy w USA od lat i prawdopodobnie nigdy nie dostana dzieki polityce emigracyjnej w tym kraju ale zyja zgodnie z litera prawa rozliczaja sie placa podatki i nic z tego nie maja.Nie wkladaj wszystkich do jednego worka!!!

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*