W lipcu podskoczyły ceny domów w Chicago

W lipcu podskoczyły ceny domów w Chicago

W lipcu poprawił się rynek nieruchomości w Chicago, gdyż  nie tylko wzrosła sprzedaż domów, ale także  skoczyły ich ceny. 

fot. Thinkpanama/Flickr

fot. Thinkpanama/Flickr

W ubiegłym miesiącu średnia cena wystawionego na sprzedaż domu w metropolii chicagowskiej liczącej 9 powiatów, podskoczyła o 18,3 proc. do poziomu 201 075 dolarów. Raport Illinois Association of Realtors informuje, że w lipcu 11 879 nieruchomości znalazło nabywców, co oznacza wzrost o 36,1 proc. w porównaniu z lipcem 2012 r. Przed rokiem w tym samym okresie sprzedano 8744 domy mieszkalne.

Średnia cena nieruchomości położonych w granicach miasta, a sprzedanych w minionym miesiącu, wyniosła 250 tys. dolarów. Przed rokiem ich wartość wynosiła 200 tys. dol., co oznacza 25 proc. zwyżkę.

Podwyżce uległy również ceny chicagowskich mieszkań, których średnia wartość podniosła się o 13,8 proc. do poziomu 280 tys. dolarów. Ogółem, liczba wszystkich nieruchomości sprzedanych w Chicago w ciągu jednego miesiąca wyniosła 2 838. Oznacza to wzrost o 31,1 procent.

Tymczasem aż o 35 proc. spadła liczba domów wystawionych na sprzedaż w metropolii w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Mniejsza liczba nieruchomości na rynku oznacza więc podwyżkę cen i skrócenie czasu szukania nabywcy.

W metropolii chicagowskiej średni czas potrzebny na finalizację transakcji wynosił 61 dni od chwili wystawienia na rynek. W roku ubiegłym – 82 dni.

W Chicago przed rokiem czekano na sprzedaż 69 dni, w bieżacym roku –  zaledwie 48.

Raport Illinois Association of Realtors stwierdza ponadto, że w ubiegłym miesiącu nieznacznie wzrosło oprocentowanie pożyczek hipotecznych, co jednak nie wpłynęło na mniejsze zainteresowanie kupem nieruchomości.

(ak)

Categories: Chicago, Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*